czwartek, 11 sierpnia 2011

Lazania ze szpinakiem

płaty lazanii lub makaron typu canelloni

Farsz:
250 g pieczarek, pokrojonych w plasterki
300 g młodych liści szpinaku
2 łyżki masła
ząbek czosnku, pokrojony w plasterki
szczypta gałki muszkatołowej
200 g ricotty

sos:
400 g pomidorów w puszcze lub świeżych
ząbek czosnku, pokrojony w plasterki
łyżka oliwy
sól i pieprz do smaku
1 łyżka oregano
ok. 200-300 g mozzarelli, startej na tarce

Na suchej patelni podsmażam pieczarki tak długo, aż wyparuje z nich woda (ok. 10-12 minut). Dodaję masło, kiedy się roztopi, szpinak i czosnek. Doprawiam startą gałką muszkatołową. Po ok. 3-4 minutach, zdejmuję z ognia. Odciskam na sicie nadmiar wody, przekładam z powrotem na patelnię, dodaję ricottę. Mieszam.

Sos:
Na patelni podgrzewam oliwę, dodaję czosnek i jak się zeszkli, pomidory. Gotuję 10 minut, aż nieco zgęstnieje. Dodaję oregano oraz sól i pieprz do smaku

Makaron gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Płaty lazanii na przemian przekładam farszem. Zalewam sosem pomidorowym, ścieram mozarellę i wstawiam do rozgrzanego do 200 st. piekarnika. Zapiekam około 30 minut.Farszem można też nadziać makaron typu canelloni.



Śmietankowe ciasteczka

28 dag mąki pszennej
25 dag masła 
5 łyżek gęstej śmietany 
1 żółtko
1 białko do posmarowania
cukier kryształ do posypania 

Wszystkie składniki zagnieść i rozwałkować, wykrajać niezbyt cienkie ciasteczka. Posmarować białkiem i posypać cukrem (mocno, bo w składnikach ciasteczek nie ma przecież cukru). Piec na blaszce wyłożonej papierem około 17 - 20 minut, w temperaturze 175ºC, aż będą lekko zarumienione. Źródło: Moje wypieki. Ciastka smakują podobnie jak francuskie.

sobota, 6 sierpnia 2011

Koktajl z jeżyn

jeżyny (mrożone lub świeże)
mleko
jogurt naturalny lub maślanka
cukier

Wszystko zmiksować. Mleko i jogurt w proporcjach pół na pół.

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Bułeczki drożdżowe



500 g mąki
30 g drożdży
1 szklanka mleka
120 g masła
4 łyżki cukru
1 jajko
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli

Drożdże ucieram z łyżką cukru i odrobiną ciepłego mleka. Odstawiam w ciepłe miejsce, niech rosną. Pozostałe mleko gotuję z resztą cukru i masłem. Wsypuję mąkę i sól do miski, dodaję roztrzepane jajko, oliwę, przestudzone mleko z masłem i cukrem, mieszam. Odstawiam pod przykryciem na 10 min. Wyrabiam mikserem. Gdy ciasto będzie błyszczące i zacznie łatwo odchodzić od ręki, kończę wyrabianie, odstawiam do wyrośnięcia na 30-40 min. Gdy podwoi swoją objętość, zagniatam je i dzielę na małe, równe kulki. Układam je luźno obok siebie w okrągłej tortownicy posmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Czekam aż urosną. Wierzch smaruję odrobiną żółtka. Wstawiam bułeczki do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piekę, aż się zrumienią. Przepis Agnieszki Kręglickiej. Bułeczki są łatwe i pyszne.

Jagodzianki

2 łyżeczki suchych drożdży instant
2 łyżki ciepłej wody
500 g mąki pszennej
50 g cukru
szczypta soli
5 jajek
350 g niesolonego masła, bardzo miękkiego

Nadzienie:
około 150 - 200 g jagód (16 płaskich łyżek stołowych)
około 1/4 szklanki cukru pudru
1 roztrzepane jajko na glazurę


Lukier: 
1 szklanka cukru pudru
około 5 - 6 łyżek wody

Przygotowanie
 Drożdże wymieszać z ciepłą wodą, przykryć i odstawić na 10 - 15 minut (po tym czasie powinny się spienić, jeśli nic się nie dzieje, należy powtórzyć z innymi drożdżami). Do dużej miski przesiać mąkę, dodać rozpuszczone w wodzie drożdże, cukier, sól i 3 jajka. Składniki mieszać drewnianą łyżką, aż się połączą. Stopniowo dodawać pozostałe 2 jajka, wyrabiając ciasto ręką. Wyrabiać przez około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto jest gotowe gdy przykleja się do boków i dna miski. Będzie miało rzadką konsystencję - nie trzeba dodawać więcej mąki! Można też wyrabiać mikserem, najpierw na wolnych obrotach, później zwiększyć do średnich. 
Stopniowo dodawać masło, po dwie łyżki, mieszając lub miksując. Szybko dodawać kolejne 2 łyżki masła, jak tylko poprzednie zmiesza się z ciastem. Miskę przykryć przeźroczystą folią i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów, do czasu aż podwoi swoją objętość, na około 1 i 1/2 do 2 godzin. Uderzyć pięścią w ciasto, ponownie przykryć i wstawić do lodówki na całą noc. 

Ciasto rozwałkować na placek gruby na 1 cm, na lekko posypanej mąką powierzchni. Pokroić na kwadraty o boku około 6 - 7 cm. Każdy kwadrat delikatnie rozpłaszczyć palcami, nakładać po 1 płaskiej łyżce jagód, oprószyć szczyptą cukru pudru. Składając wszystkie rogi ciasta do środka, bardzo dokładnie zlepiać boki tworząc kształt koperty. Odwrócić na drugą stronę i układać łączeniem do spodu, w odległości około 2 - 3 cm od siebie, na blasze (lub blachach) wyłożonej papierem do pieczenia. Luźno przykryć folią i odstawić do wyrośnięcia na około 1 i 1/2 godziny. 

Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Jagodzianki posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec na złoty kolor przez około 15 - 18 minut. Drugą partię jagodzianek, z drugiej blachy, w dobrze nagrzanym już piekarniku należy piec krócej, przez około 13 - 15 minut. Studzić na blaszce ustawionej na metalowej kratce. 

Przygotować lukier: cukier puder przesiać na płaski talerz i stopniowo dodając wodę, mieszać, aż powstanie gęsty lukier. Posmarować wierzch jagodzianek.
Z przepisu wychodzi ok. 16 bułek. Przepis z Kwestii Smaku.