środa, 18 stycznia 2012

Ciasteczka o smaku chałwy


Składniki na około 30 ciastek:
pół szklanki pasty tahini 
1,5 szkl. mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
pół szklanki cukru pudru - następnym razem dam mniej, bo są bardzo słodkie 
100 g masła o temp. pokojowej  
ziarna sezamu do dekoracji

Wszystkie składniki wyrobić ręcznie, w malakserze lub mikserem.
Z ciasta formować kulki wielkości niedużego orzecha włoskiego, układać na blaszce (wyłożonej papierem do pieczenia), lekko spłaszczać dłonią. Uwaga: jeśli ciasto będzie zbyt suche można dodać 2 łyżki wody. Ciasteczka oprószyć delikatnie sezamem, przyklepać.
Piec w temperaturze 180°C przez około 15 minut. Po upieczeniu pozostawić chwilę na blaszce (będą dość miękkie), następnie przenieść na kratkę do całkowitego wystudzenia.
źródło: Moje wypieki

sobota, 14 stycznia 2012

Minestrone


300 g pomidorów (2 średnie)
1 czerwona papryka
kawałek dyni ze skórą (ok 600 g) opcjonalnie
kawałeczek selera (korzeń)
1 mała pietruszka
1 średnia cebula
100 g pora
200 g marchewki
200 g cukinii
200 g ziemniaków
200 g kapusty
2 liście laurowe
2 ząbki czosnku
1 puszka białej fasoli (200 g po odsączeniu)
150 g zielonej fasolki (np. mrożonej)
1,75 litra bulionu jarzynowego (lub wody z ekologiczną kostką bulionową)
2 łyżki listków natki pietruszki
100 g cienkiego makaronu

tarty parmezan do podania (można pominąć)
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i zwykła oliwa z oliwek lub olej roślinny
sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Oderwać szypułki z pomidorów, paprykę przekroić na pół usunąć gniazda nasienne, usunąć pestki i włókna z wnętrza dyni, selera i pietruszkę obrać. Pomidory, paprykę, dynię, seler i pietruszkę wysmarować 1 łyżką oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i ułożyć na blaszce do pieczenia. Wstawić do piekarnika i piec przez 25 minut (nie wyłączać piekarnika). Zdjąć z blaszki upieczone warzywa i ostudzić.
     Cebulę i pora obrać z zewnętrznych liści, marchewki oskrobać i razem z cukinią pokroić wszystko na 1/2 cm kostkę. Wyłożyć na blaszkę, doprawić solą, świeżo zmielonym pieprzem, skropić 1 łyżką oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i wstawić do piekarnika. Piec przez 5 minut, następnie dodać obrane i pokrojone w 1 cm kostkę ziemniaki, przemieszać i piec dalej przez kolejne 5 minut. Wyjąć z piekarnika.
      W szerokim garnku z grubym dnem rozgrzać 2 łyżki oliwy z oliwek, dodać kapustę pokrojoną w 2 cm kostkę, liście laurowe i czosnek, smażyć na małym ogniu przez 3 minuty od czasu do czasu mieszając. Dodać odsączoną fasolkę, zieloną fasolkę pokrojoną na 3 cm kawałki i wymieszać.
     Dodać wszystkie pieczone warzywa: zmiksowane pomidory (bez korzonków i skórek), obraną i pokrojoną w kostkę paprykę, miąższ z dyni (wyjęty z łupiny i pokrojony lub rozdrobniony), selera i pietruszkę w całości, oraz resztę pieczonych warzy pokrojonych w kostkę (cebulę, pora, cukinię, marchewkę i ziemniaki). Wlać bulion, doprawić solą i pieprzem do smaku.
   Zagotować, przykryć i gotować na malutkim ogniu przez 20 - 25 minut, od czasu do czasu mieszając. Na pięć minut przed końcem gotowania dodać makaron. Dodać natkę pietruszki, wyjąć pietruszkę, seler i liście laurowe. Można podawać z tartym parmezanem, ale niekoniecznie. 

Uwaga: jeśli zupa ma być podawana również następnego dnia, lepiej makaron ugotować oddzielnie (w małej ilości osolonej wody) i dodać go do zupy przed podaniem. Dzięki temu nie namoknie, nie zmięknie i nie zagęści niepotrzebnie zupy.
Źródło: Kwestia smaku

Spaghetti w sosie z gorgonzoli i białego wina

30 g solonego masła
200 g gorgonzoli pokrojonej na kawałki
150 ml śmietany kremówki
50 ml białego wina
2 łyżki świeżo posiekanej natki pietruszki
1/2 łyżeczki wędzonej przyprawy paprykowej
500 g makaronu

Roztop masło w średnim rondlu na małym ogniu. Wrzucić gorgonzolę i smażyć przez 2 minuty ciągle mieszając aż sr się roztopi. Wlać śmietanę, wino i podgrzać przez minutę stale mieszając. Wymieszać z natką pietruszki oraz przyprawą paprykową. Posolić. Ugotować makaron i wymieszać z sosem serowym.

poniedziałek, 9 stycznia 2012

Bułeczki drożdżowe z wiśniami i cukrem


370 g mąki pszennej tortowej
50 g drobnego cukru
7 g (1 saszetka) suszonych drożdży instant lub 25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
100 ml letniego mleka
3 jajka
170 g miękkiego masła

Do miski przesiać mąkę, dodać cukier, drożdże, sól, mleko i jajka. Wymieszać składniki drewnianą łyżką lub mieszadłem miksera. Wyrabiać ręką przez 10 minut lub 5 minut za pomocą mieszadła a później haka miksera. Następnie dodawać miękkie masło, cały czas wyrabiając rękami (10 minut) lub miksując (5 minut). Na koniec otrzymamy gładkie i elastyczne ciasto, które nie będzie się kleiło do ręki, ale będzie dość rzadkie. Ciasto umieścić w misce i przykryć ściereczką. Odstawić do wyrośnięcia (podwojenia objętości) w ciepłe miejsce bez przeciągów, na 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na posypanej mąką tortownicy, obsypać je jeszcze mąką, tak aby uformować kulę. Podzielić ją na 12 równych części. Uformować 12 kulek i ułożyć je w odstępach minimum 5 cm na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ja do środka wkładałam jeszcze wiśnie bez pestek. Odstawić na 1/2 godziny do podrośnięcia. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać grubym cukrem kryształem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 20 - 25 minut, aż wierzch bułeczek będzie miał złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Przepis z Kwestii Smaku.

czwartek, 5 stycznia 2012

Sałatka pod wódeczkę

200 g sera feta
1 szklanka oliwek czarnych
1 szklanka oliwek zielonych
6 ogórków konserwowych
kilka suszonych pomidorów
czosnek w ziołach (1 słoik)
10 dag płatków migdałowych (prażymy na suchej patelni)
szklanka pieczarek marynowanych
łyżeczka bazylii
łyżeczka oregano

winegret:
2 ząbki czosnku
100 ml oliwy z oliwek
pół łyżeczki soli
łyżka musztardy Dijon
2 łyżki soku z cytryny
łyżka miodu
pieprz


Fetę kroimy w kostkę. Następnie dodajemy oliwki, pomidory pokrojone w kostkę, czosnek bez zalewy, pieczarki pokrojone, całość posypujemy uprażonymi migdałami oraz posypujemy ziołami.
W oddzielnym naczyniu robimy sos winegret. Wszystkie jego składniki łączymy, dodajemy
wyciśnięty czosnek, mieszamy dokładnie. Sos dodajemy do sałatki, mieszamy. Sałatkę polewamy dodatkowo oliwą z oliwek. Przepis Ewy Wachowicz z moimi zmianami.

Kiszone buraki na barszcz


ok. 1 ½ kg buraków
przegotowana woda
skórka chleba razowego
ziele angielskie 
3 ząbki czosnku 


Buraki dokładnie myjemy, obieramy i kroimy w cienkie plastry. Układamy je w dużym słoiku lub garnku glinianym i zalewamy przegotowaną letnią wodą, w ilości aby pokryła buraki.  Słój obwiązujemy gazą lub ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3,4 dni. Po tym czasie usuwam pianę z powierzchni, wyjmuję chleb, przyprawy i zlewamy kwas do czystych butelek. Kwas powinien być klarowny, rubinowoczerwony. W szczelnie zakorkowanych butelkach i w chłodnym miejscu (lodówka) możemy przechowywać go nawet kilka miesięcy. Na wierzch możemy też wlać oliwę, kwas będzie jak świeży. Kwas buraczany dodajemy do zagotowanego barszczu i nie gotujemy, bo straci kolor.