niedziela, 24 czerwca 2012

Makaron ze szpinakiem

makaron
świeże liście szpinaku
1 opak. sera gorgonzola
3 łyżki sera mascarpone
suszone pomidory
czosnek
cebula

Makaron gotuję al dente. Na patelni, lekko podsmażam cebulę pokrojoną w kostkę i wyciśnięty czosnek. Dodaję liście szpinaku. Po ok. 5 minutach dokładam sery i suszone pomidory. Przyprawiam.
Mieszam z ugotowanym makaronem.

Pudding wiśniowo-twarogowy

Na deser lub śniadanie.

300 g twarogowego serka śmietankowego
1 szkl. słodzonego mleka skondensowanego
1 łyżeczka esencji waniliowej
1 porcja zmiksowanych wiśni lub niskosłodzone konfitury wiśniowe
sok z połówki cytryny
kilka biszkoptów


Serek ubić mikserem na puszystą masę, dolać mleko, ubijać. Dodać wanilię i sok z cytryny.
Wstawić do lodówki na 2–3 godziny. Przed podaniem, w miseczkach ułożyć biszkopty, polać konfiturą lub zmiksowanymi wiśniami i na wierzch nakładać krem.

Czekoladowe krówki z pistacjami

Ekstremalnie czekoladowe, kremowe.

350 g ciemnej czekolady (dałam 300g)
400 g mleka skondensowanego słodzonego
30 g masła
szczypta soli 
150 g łuskanych pistacji (następnym razem dam więcej)

Wszystkie składniki podgrzewam do uzyskania jednolitej masy. Na końcu dodaję pistacje i mieszam. Przelewam do formy o wymiarach 16cmx16 cm, wyłożonej papierem, studzę i wkładam do lodówki. Po kilkunastu godzinach gotowe do jedzenia.
Przepis: Nigella Lawson z książki "Nigella expresowo".

czwartek, 14 czerwca 2012

Naleśniki z przepisu Michela Roux

125 g mąki
szczypta soli
15 g cukru
2 jajka
325 ml mleka
100 ml śmietanki 30% (dałam stopione masło)
kilka kropli esencji waniliowej, pomarańczowej lub trochę otartej skórki z cytryny

W misce wymieszać mąkę, sól i cukier. Dodać mleko i jaja. Następnie śmietanę. Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Smażyć na patelni lekko posmarowanej masłem. 


 

piątek, 8 czerwca 2012

Tort z brzoskwiniami na 6.urodziny

Na biszkopt:
6 jajek oddzielnie żółtka i białka
300 g cukru pudru
po 100 g mąki pszennej i ziemniaczanej, obie dwukrotnie przesiane

masa:
500 g sera mascarpone
500 ml śmietany 36 proc., schłodzonej
1 szklanka cukru pudru

do przełożenia:
1 duża puszka brzoskwiń w zalewie
1/2 szklanki zmiksowanej konfitury brzoskwiniowej

do nasączenia:
6 łyżek zalewy z puszki
5 łyżek zaparzonej zielonej herbaty, ostudzonej
2 łyżki soku z cytryny

Dekoracja: 50 g ciemnej czekolady

Tortownica z odpinaną obręczą o średnicy 24 cm

Przygotowanie:
Piekarnik nagrzewam do 180 stopni.
Tortownicę dokładnie smaruję masłem i wysypuję bułką.  

Biszkopt: żółtka ucieram  z połową cukru pudru przez około 7 - 8 minut, aż masa będzie puszysta i gęsta. W drugiej misce białka z resztą cukru pudru ubijam przez około 7 - 8 minut, aż powstanie lśniąca piana (nie będzie idealnie sztywna). Mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną przesiać dwukrotnie (z wysoka) do oddzielnej miski i dokładnie wymieszać.
Połączyć żółtka z białkami za pomocą szpatułki, wykonując kilka lub kilkanaście delikatnych ruchów. Następnie do masy przesiać 1/3 ilości mąki i połączyć szpatułką, nie niszcząc ubitej piany. Wsypać kolejną 1/3 mąki i znów delikatnie połączyć, to samo zrobić z pozostałą mąką. Masę wyłożyć do przygotowanej formy, wyrównać wierzch. Ustawić na kratce w nagrzanym piekarniku i piec przez 40 minut. Po upieczeniu odrobinę uchylić piekarnik i odczekać 3 minuty, następnie uchylić drzwiczki jeszcze bardziej i odczekać kolejne 3 minuty. Stopniowo studzić, wysuwając kratkę z biszkoptem na zewnątrz. Biszkopt dokładnie ostudzić przed pokrojeniem, można przygotować dzień lub dwa dni wcześniej. 

Masa: zimną śmietankę do deserów ubić na bardzo sztywną pianę razem z cukrem pudrem. Delikatnymi ruchami szpatułki wymieszać ją z serem mascarpone. Wstawić do lodówki do czasu przełożenia.
Przygotować przełożenie: odłożyć jedną połówkę brzoskwiń, a resztę wyjąć z zalewy i pokroić w kostkę. Wymieszać z konfiturą brzoskwiniową, odstawić.
Przygotować nasączenie: w małej miseczce wymieszać syrop brzoskwiniowy, likier, zieloną herbatę i sok z cytryny lub limonki.
Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika, ustawić na kratce. Po całkowitym wystudzeniu odciąć chrupiący wierzch, pokruszyć go i zachować do posypania boków. Biszkopt przekroić na 3 poziome blaty, zachowując okruszki.
Dolny krążek położyć na paterze, wyłożyć połowę przełożenia (brzoskwiń razem z konfiturą i powstałym sokiem) i skropić 1/3 ilości nasączenia. Wyłożyć 1/3 ilość masy mascarpone i przykryć drugim (środkowym) krążkiem. Skropić go 1/3 nasączenia, ułożyć resztę brzoskwiń i 1/3 masy. Przykryć ostatnim, górnym krążkiem, skropić go resztą nasączenia. Wierzch i boki pokryć ostatnią częścią masy.

Boki tortu obłożyć (dłonią) pokruszonym wierzchem tortu i okruszkami z przekrojenia. Wierzch udekorować pokrojoną na plasterki połówką brzoskwini i wiórkowaną (za pomocą obieraczki do warzyw)  czekoladą. Wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

źródło: Kwestia smaku z moimi zmianami

Ciasto z rabarbarem i budyniem


200 g miękkiego masła 
110 g drobnego cukru do wypieków 
2 jajka 
185 g mąki pszennej 
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej 
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia 
40 g proszku budyniowego, waniliowego lub śmietankowego 
350 g obranego i pokrojonego na kawałki rabarbaru 
kilka łyżek cukru demerara 

budyń: 
2 płaskie łyżki proszku budyniowego, waniliowego lub śmietankowego 
2 - 3 łyżki cukru 
250 ml mleka (1 szklanka) 
1 łyżka masła 
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

Na początku przygotować budyń. Ze szklanki mleka (250 ml) odlać około 70 ml. Większą część mleka zagotować, z pozostałymi 70 ml rozrobić proszek budyniowy i cukier; rozrobione wlać do wrzącego mleka, zmniejszyć gaz, zagotować, mieszając by nie zrobiły się grudki. Zdjąć z palnika, natychmiast dodać masło i ekstrakt, wymieszać. Budyń przykryć folią spożywczą, by nie zrobił się kożuch, odstawić do wystudzenia.

Przygotować ciasto. Miękkie masło umieścić w misie miksera i zmiksować na gładką, puszystą masę. Dodać cukier i nadal ucierać. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując cały czas. Mąkę, sodę, proszek do pieczenia i proszek budyniowy przesiać, dodać do masy maślanej, krótko zmiksować, tylko do połączenia się składników. Ciasto podzielić na dwie części.
Formę tortownicę o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dno wyłożyć połowę ciasta, wyrównać. Następnie równo wyłożyć ostudzony budyń. Na niego łyżeczką wyłożyć drugą połowę ciasta, wyrównać. Ciasto powinno całkowicie pokryć budyń. Na górę poukładać rabarbar - można go powciskać w ciasto i wierzch posypać kilkoma łyżkami cukru demerara.
Piec w temperaturze 170ºC przez 1 godzinę i 15 minut. 
źródło: Moje wypieki