czwartek, 7 lipca 2011

Ciasto z porzeczkami i bezą


ciasto:
3 żółtka
2/3 szklanki cukru pudru
cukier waniliowy
1 1/2 szklanki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 czubate łyżki masła
5 łyżek mleka
2 łyżeczki proszku do pieczenia

beza:
3 białka
4 łyżki cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny
300 g porzeczek
szczypta soli

Żółtka ucieram z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Do masy przesiewam oba rodzaje mąki z proszkiem, mieszam. Dodaję wcześniej stopione i ostudzone masło oraz mleko. Ciasto wykładam na foremkę (najlepiej zrobić to natłuszczonymi dłońmi). Spód piec przez 15 minut w temp. 180 st. C. Pianę ubijam na sztywno, dodaję cukier, następnie owoce i delikatnie mieszam łyżką. Wykładam na podpieczone ciasto. Ponownie wstawiam do piekarnika, piekę do momentu, gdy wierzch bezy stanie się ciemnozłoty. Źródło: Kuchnia Agaty. Ciasto jest lekko kwaśne.

Pikantny makaron ze słonecznikiem


1 łyżka oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku, pokrojone w plasterki
1 malutka papryczki chilli z pestkami pokrojona w cienkie paski ( w wersji dla dzieci, papryczkę pominąć lub wyjąć pestki)
1 puszka pomidorów
1/2 opakowania śmietany 18 proc.
1 łyżka pestek słonecznika (wcześniej uprażonego na patelni)
mała garść listków bazylii
mozzarella i parmezan, w proporcjach pół na pół - ok. 60-80 g
makaron
sól, pieprz

Makaron gotujemy w osolonej wodzie, a  tywm czasie na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy czosnek i chilli, smażymy minutę. Dodajemy pomidory, zwiększamy ogień, by sos nieco odparował. Po ok. 2 minutach zmniejszamy ogień, dodajemy śmietanę, słonecznik, bazylię i ser. Mieszamy, zdejmujemy z ognia i podajemy. Przepis Liski z moimi zmianami.

poniedziałek, 4 lipca 2011

Bułki małgosie


300 g mąki pszennej
20 g świeżych drożdży + 40 ml ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 jajko, lekko roztrzepane
120 g ugotowanych lub upieczonych ziemniaków, przeciśniętych przez praskę
20 g miękkiego masła
80 g wody

Drożdże mieszam z 40 ml ciepłej (ale nie gorącej) wody. Mikserem łączę wszystkie składniki, stopniowo wlewając drożdże. Kiedy ciasto będzie gładkie i powstanie z niego kula, przekładam ją do miski, przykrywam folią i odstawiam do wyrastania na 1 godzinę.
Następnie dzielę ciasto na 9 części i z każdej z nich formuję bułkę.
Układam je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Omączonym, drewnianym patyczkiem robię przedziałek w bułkach. Spryskuję je delikatnie olejem, przykrywam ścierką i zostawiam do wyrastania
na kolejne 45-60 minut.
Piekarnik nagrzewam do 200 st C. Na dnie stawiam naczynie z wodą lub wsypuję kostki lodu. Piekę bułki ok. 20 min. do czasu zrumienienia. Przepis Liski.

niedziela, 3 lipca 2011

Pierogi z jagodami



Ciasto:
2 szklanki mąki
szczypta soli
1 łyżeczka masła lub oleju
1 jajko
kosteczka (1cm³) świeżych drożdży lub 1/3 łyżeczki suchych - Dodatek drożdży jest opcjonalny i można z niego zrezygnować. W takim wypadku do ciasta należy dodać 1 szklankę (zamiast 3/4 szklanki) gorącej wody. Jeśli używasz drożdży, nie przekraczaj ilości podanej w przepisie.
1/4 szklanki ciepłej wody 3/4 szklanki gorącej wody

Nadzienie:
około 150 g jagód (świeżych lub mrożonych), 1 łyżka mąki

Świeże jagody szybko opłukać, osuszyć na papierowych ręcznikach, rozłożyć na tacce i oprószyć 1 łyżką mąki. Mrożone jagody wyjąć z zamrażarki przed samym lepieniem pierogów (pierożki łatwiej się lepi z zamrożonymi owocami). Mąkę przesiewam na stolnicę lub do miski, dodaję sól, masło lub olej, jajko oraz rozpuszczone w ciepłej wodzie drożdże. Mieszam i stopniowo dodaję gorącą wodę, w razie potrzeby trochę więcej mąki. Wyrabiam ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne, przez około 5 minut. Wałkuję i wycinam kółka. Nakładam po małej łyżeczce jagód, zlepiam brzegi. Pierogi wrzucam na wrzącą, lekko osoloną wodę i gotuję do miękkości, przez około 2 minuty, od czasu ponownego zagotowania się wody. Podaję polane jogurtem greckim wymieszanym z cukrem. Źródło: Kwestia smaku.

Markizy z nutellą


80 g miękkiego masła
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
50 g drobnego cukru lub cukru pudru
1 jajko
50 g zmielonych orzechów laskowych
110 g mąki
25 g kakao

krem:
100 g gorzkiej czekolady, rozpuszczonej
50 g masła
110 g nutelli 


Mikserem ubijam masło, cukier, jajko i ekstrakt na gładką masę. Wsypuję zmielone orzechy, mąkę i kakao. Zagniatam. Zawijam w folię i wkładam do lodówki na co najmniej 1 godzinę.
 Po tym czasie ciasto dość cienko wałkuję (2-3 mm), wycinam kółka o średnicy około 4 cm, układam na blaszce. Piekę około 8 minut w temperaturze 170ºC. Robię krem. Rozpuszczam czekoladę w kąpieli wodnej, lekko studzę. Miksuję na gładką masę z masłem i nutellą. Pakuję do szprycy, przełożyć ostudzone ciastka.
 Można przełożyć je tylko nutellą. Z podanych składników nie wychodzi około 20 - 25 sztuk.

Ciastka są dosyć kruche, smakują lekko orzechowo. Źródło: Moje wypieki.