poniedziałek, 21 marca 2011

Hummus



1 puszka ciecierzycy (400 g) lub tyle samo namoczonej dzień wcześniej suchej ciecierzycy
2 ząbki czosnku
3-4 łyżki pasty sezamowej tahini
sok z 1 cytryny
4 łyżki oliwy z oliwek
sól, pieprz

Jeśli sami gotujemy ciecierzycę, trzeba ją ugotować aż będzie bardzo miękka, inaczej trudno będzie ją zmiksować. Wodę po gotowaniu należy zostawić. Jeśli używamy ciecierzycy z puszki, należy ją odsączyć. Następnie łączymy ją ze wszystkimi składnikami i dobrze miksujemy na gładką masę. Jeśli jest zbyt gęsta, można dodać trochę wody spod ciecierzycy, oliwy lub soku z cytryny. Wstawiamy do lodówki na pół godziny, by smaki się przegryzły. Podawać np. z razowym chlebem.

Kotlety ziemniaczane z sosem grzybowym

3 duże ziemniaki
1 jajko
2-3 łyżki mąki pszennej
1 duża cebula lub 2 mniejsze
sól, pieprz 
łyżka masła
bułka tarta 

Ugotowane ziemniaki (mogą być z poprzedniego dnia) wystudzić i przepuścić przez praskę lub utłuc dokładnie widelcem. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na łyżce masła. Do ziemniaków dodać jajko, mąkę i ostudzoną cebulę. Przyprawić i wymieszać. Można zetrzeć marchewkę. Z ciasta formować niewielkie kulki, obtaczać w bułce tartej i delikatnie spłaszczać. Usmażyć na oleju na złoty kolor. Z przepisu wychodzi około 10 kotlecików.  

sos: 
7 suszonych grzybów
cebula 
2 łyżki masła
łyżka śmietany kwaśnej
sól, pieprz

Namoczone grzyby ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Dolać jeszcze szklankę wody. Dodać cebulę, masło, przyprawy. Pogotować chwilę, doprawić śmietaną.

czwartek, 17 marca 2011

Rogaliki zatapiane z nutellą


2,5 szklanki mąki pszennej + pół szklanki do podsypywania
2 jajka 
1/3 szklanki mleka 
2 łyżki kwaśnej śmietany 
120 g masła, roztopionego 
1/4 szklanki cukru ( ja użyłam waniliowego domowej roboty )
20 g drożdży świeżych lub 7 g drożdży suchych
twarda lub bardzo gęsta konfitura do nadziewania (rzadka się nie nadaje) lub nutella
jajko roztrzepane z łyżką mleka do posmarowania

Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżych najpierw zrobić rozczyn). Wsypać do miski i dodać jajka, mleko, śmietanę, masło i cukry. Wyrobić hakiem do ciasta drożdżowego lub ręcznie. Ciasto będzie się kleiło, ale starać się nie dosypywać mąki na tym etapie. Ciasto wyjąć z misy, obsypując delikatnie mąką uformować z niego kulę. Kulę owinąć bawełnianą lub lnianą ściereczką i zatopić w garnku z zimną wodą (woda powinna przykryć ciasto).
Gdy ciasto wypłynie wyjąć na stolnicę posypaną mąką, ponownie wyrobić, podsypując mąką. 
Moje ciasto wypłynęło po około 40 minutach, ale u autorki po około 2,5 godz. 
Ciasto podzielić na 4 części. Każdą z nich rozwałkować, tworząc koło o średnicy około 28 cm, podzielić na 8 trójkątów. U podstawy trójkąta kłaść trochę nadzienia (około pół łyżeczki, nie za dużo, bo wycieknie) i zwijać od podstawy formując rogaliki. Rogaliki układać na blaszce wysmarowanej masłem, odłożyć do wyrośniecia na 20 - 30 minut w ciepłe miejsce, przykryte lnianą ściereczką. Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem (ja tym razem nie smarowałam).
Piec w temperaturze 180ºC przez około 15 minut lub do zezłocenia. Po upieczeniu oprószyć pudrem i podawać. Przepis z blogu Moje wypieki z moimi zmianami. Z przepisu wychodzi około 35 rogalików. Są lekko słodkie, miękkie w środku, chrupiące na zewnątrz i długo świeże.

wtorek, 8 marca 2011

Ciecierzyca z patelni


300 g ciecierzycy
2 małe cebule
pęczek natki pietruszki
3 łyżki masła
2-3 łyżki sosu sojowego
świeżo mielony czarny pieprz

Ciecierzycę zalewam wodą na noc. Rano gotuję do miękkości. Odcedzam. Cebulę kroję w piórka, podsmażam na maśle na brązowy kolor, dodaję ciecierzycę i smażę około 10 minut. Przyprawiam sosem sojowym i pieprzem. Na talerzu posypuję natką. Pyszne i sycące.
Źródło: Na Grabinie.

Koktajl


świeże lub mrożone owoce (jeżyny, maliny, truskawki, ja użyłam mrożonych porzeczek)
1 banan
pół szklanki kefiru lub maślanki
pół szklanki mleka
cukier do smaku
łyżka soku z cytryny

Wszystkie składniki miksuję. Koktajl podaję schłodzony.

niedziela, 6 marca 2011

Cukinia à la carbonara


200 g cukinii 
80 g startego parmezanu
1 jajko
2-3 łyżki śmietany 
2 ząbki czosnku
garść listków bazylii
sól
świeżo mielony pieprz
oliwa 
dowolny makaron

Bazylię umyć i osuszyć. Cukinie pokroić w cienkie plasterki i podsmażyć na patelni. Dodać pokrojony w plasterki czosnek i smażyć aż cukinia będzie miękka. Dodać pół garści bazylii. Makaron ugotować al dente. Jajko wymieszać ze śmietaną, parmezanem, resztą bazylii i 2 łyżkami wody z gotującego się makaronu. Doprawić pieprzem. Makaron przełożyć do patelni z cukinią, zalać sosem i wymieszać. Wszystko podgrzewać kilka minut, nie doprowadzając do wrzenia. Podawać natychmiast posypane świeżo zmielonym czarnym pieprzem.  Porcja dla 2 osób.

sobota, 5 marca 2011

Kruche ciasteczka czekoladowe

2 szkl. mąki pszennej
pół szkl. kakao
1/4 łyżeczki soli
170 g masła o temp. pokojowej
3/4 szkl. cukru pudru
1 jajko
1,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii

Masło utrzeć na jasną masę, dodać cukier i dalej ucierać.  Wbić jajko, dodać ekstrakt,  sól, i dokładnie utrzeć. Dodać mąkę wymieszaną z kakao. Utrzeć na gładką masę. Gotowe ciasto zawinąć w folię i schłodzić przez 1 godzinę w lodówce.
Po tym czasie ciasto wyjąć, rozwałkować na grubość około 3 mm, podsypując  mąką (byle nie za dużo). Foremką wycinać ciastka. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec w
 temperaturze 180ºC przez około 12 - 15 minut, w zależności od wielkości ciasteczek. Wystudzić na kratce. Źródło: Moje wypieki.

Rogaliki staropolskie z różą



1 kg mąki
50 g drożdży
100 g cukru
1/2 litra mleka
3 jajka
80 g masła
1 łyżeczka soli
1 jajko do smarowania
konfitura np.z płatków róży 

Drożdże wymieszać z 1/2 szklanki mleka, 1 szklanką mąki i 1 łyżką cukru. Zrobić rozczyn i odstawić na kilka minut. Jajka ubić z cukrem, pod koniec ubijania dodać sól, następnie połączyć z rozczynem. Wsypać resztę mąki i wyrobić gładkie ciasto - stopniowo dolewając mleko. Do wyrobionego ciasta dodać roztopione masło. Wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania. 
Wyrośnięte ciasto podzielić na porcje, każdą rozwałkować, nałożyć konfiturę i zwijać rogale. Odstawić do wyrastania, pozostawiając między nimi spore odległości bo rosną.
Piekarnik nagrzać do 200 st C. Rogale posmarować rozbełtanym jajkiem i piec około 15 minut. Robiłam z połowy porcji i wyszło mi 30 dużych rogalików. Przepis z White plate.