niedziela, 17 października 2010

Zupa grochowa

0,5 kg grochu łuskanego (połówki)
włoszczyzna
cebula
4 ziemniaki
łyżka masła
majeranek
sól, pieprz

Warzywa gotuję, po 20 minutach dodaję opłukany groch, łyżkę masła i gotuję 15 minut. Nstępnie dodaję pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuję, aż zmiękną. Doprawiam solą i pieprzem oraz dużą ilością majeranku. Część zupy miksuję na gęsty krem. Podaję z grzankami.

sobota, 16 października 2010

Zupa ogórkowa


6 ogórków kiszonych
włoszczyzna
cebula
3 -4 ząbki czosnku
ziemniaki
4 ziarenka ziela angielskiego 
2 listki laurowe
śmietana 22 proc.
łyżka masła

Ogórki ścieram na tarce o grubych oczkach. Podsmażam je na maśle. Warzywa gotuję, wrzucając do garnka ziele angielskie i liście laurowe, cebulę, ząbki czosnku oraz łyżkę masła. Ziemniaki kroję w grubszą kostkę. Gdy wywar będzie gotowy, dodaję ziemniaki i gotuję około 10 minut. Następnie dodaję ogórki wraz z sokiem, który puściły. Żeby zupa była bardziej kwaśna, dolewam soku z ogórków. Gotuję kilka minut. Doprawiam solą i pieprzem i zaprawiam dużą łyżką śmietany.

niedziela, 10 października 2010

Greckie kotleciki


1 kg ziemniaków
200 g fety
sól, pieprz
szczypiorek
1 płaska łyżeczka chrzanu
2 ząbki czosnku 
jajko
mąka
olej np. rzepakowy

Ziemniaki gotuję w łupinach. Studzę i rozdrabniam widelcem. Dodaję fetę, dokladnie rozgniatam z ziemniakami, doprawiam. Następnie dodaję pokrojony szczypior, chrzan, czosnek i jajko. Masę wstawiam na godzinę do lodówki. Formuję z niej kotleciki, obtaczam w mące i smażę na oleju. Podaję z jogurtem greckim. Zamiast chrzanu można dać np. dymkę.

Ciasto karmelowe


200 g cukru
125 ml śmietany UHT 36 proc.
125 ml mleka
200 g miękkiego masła
3 jajka
łyżeczka ekstraktu z wanilii
250 g mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
garść orzechów ziemnych w karmelu
kilka krówek

Tortownicę o śr. 24 cm wysmarować małem i obsypać bułką tartą.  Cukier z odrobiną soli wsypuję do rondla i mieszając, podgrzewam na małym ogniu do czasu, aż powstanie karmel. 
Zdejmuję z ognia i ostrożnie (może pryskać!) wlewam do karmelu mleko i śmietanę.
Mieszam trzepaczką tak długo, aż powstanie jednolita masa. Jeśli karmel zaczyna twardnieć lub pojawiają się w nim grudki, należy podgrzać go na małym ogniu, mieszając. Karmel raczej na pewno nie połączy się od razu z mlekiem, więc warto podgrzewać go na malutkim ogniu. Masło ucieram w misce i wlewam powoli przestudzony karmel. Wbijam jajka i dodaję wanilię. Następnie dodaję mąkę z proszkiem, orzechy i pokrojone krówki. Wlewam do formy i wstawiam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Z zewnątrz ciasto powinno być rumiane i chrupiące, w środku - lekko wilgotne.
Przepis z White Plate.

poniedziałek, 4 października 2010

Crepes czyli francuskie naleśniki


125 g białej mąki pszennej
30 g cukru pudru
2 jajka
2 żółtka 
szczypta soli
300 ml mleka
75g stopionego masła

W misce mieszam mąkę z cukrem i solą, dodaję jaja i połowę mleka. Mieszam. Dolewam resztę mleka i mieszam na gladkie ciasto. Powinno mieć konsystencję gęstej, płynnej śmietanki. Odstawiam ciasto na pół godziny. Przed smażeniem dodaję do ciasta roztopione, wystudzone masło. Smażę na rozgrzanej patelni.
 

piątek, 1 października 2010

Bliny

25 g świeżych drożdży
łyżeczka cukru
2 szklanki ciepłego mleka
100 g mąki pszennej
250 g mąki gryczanej
1 żółtko
50 ml stopionego masła
1  płaska łyżeczka soli

Drożdże mieszam z cukrem i 1/4 szklanki ciepłego mleka oraz 2 łyżkami mąki pszennej. Przykrywam ścierką i odstawiam do wyrośnięcia na 15 minut. W drugiej misce, mieszam mąkę gryczaną z pszenną, resztą mleka, żółtkiem, roztopionym masłem i solą. Dodaję podrośnięte drożdże, dokladnie mieszam i  odstawiam na 45 minut. Smażę z dwóch stron na suchej patelni (można ją delikatnie posmarować olejem). Przepis z Kwestii Smaku.

Pyszna zupa z kurkami

200 g kurek, umytych i oczyszczonych
1 średniej wielkości cebula, drobno pokrojona
1 łyżka masła

1 łyżka masła
3-4 marchewki, średniej wielkości, obrane i pokrojone w kostkę
kawałek bulwy selera (ok. 40-50 g), obrany i pokrojony w kostkę
1 cała cebula, obrana
350 g ziemniaków, obranych i pokrojonych w kostkę
1,5 litra wywaru jarzynowego, drobiowego lub mięsnego (lub wody i 2 ekologiczne kostki rosołowe)

150 ml śmietany do zupy (np. 18%)
1/2 łyżeczki majeranku suszonego
sól i pieprz do smaku


Na patelni rozpuszczam łyżkę masła, dodaję cebulę. Smażę ok. 5 minut mieszając do czasu, aż cebula zmięknie. Następnie dodaję kurki i duszę ok. 5 minut. Odstawiam.
W garnku rozpuśczczam drugą łyżkę masła. Dodaję marchew i seler, duszę 10 minut. Następnie dodaję ziemniaki i duszę kolejne 5 minut. Wlewam wywar, wkładam  cebulę (całą) i gotuję pod przykryciem 20 minut lub do czasu aż warzywa będą miękkie.
Z ugotowanej zupy wyjmuję cebulę, odlewam 1/3 zupy i tę część miksuję. Dodaję z powrotem do garnka. Śmietanę łączę z odrobiną zupy i wlewam do garnka. Doprawiam solą, pieprzem i majerankiem. Dodaję grzyby z cebulą. Przepis z White Plate.

Fasolka szparagowa po chińsku

pół kilograma zielonej fasolki szparagowej
3-4 ząbki czosnku
4 łyżki sosu sojowego
2 łyżeczki oleju sezamowego
oliwa
łyżeczka cukru
szczypta soli
garść płatków migdałów
papryczka chili

Fasolkę gotuję al dente w osolonej wodzie. Platki migdałów rumienię na rozgrzanej oliwie, wyjmuję, osączam. Następnie rozgrzewam oliwę, dodaję sól i czosnek w plasterkach. Rumienię go. Dodaję resztę przypraw, na końcu olej sezamowy i ziarenka z papryki. Sosem polewam ugotowaną fasolkę, posypuję migdałami.

Racuchy drożdżowe

3/4 szklanki mleka
350 g mąki pszennej
2 jajka
10 g drożdży
szczypta soli
łyżka stopionego masła
olej do smażenia

Pół szklanki mleka mieszam w drożdżami i 250 g mąki, dodaję sól, masło i jajka. Dokładnie mieszam mikserem. Odstawiam na poł godziny do wyrośnięcia. Następnie dodaję resztę mąki i mleka. Mieszam. Smażę na oleju np. rzepakowym z obu stron. Posypuję cukrem pudrem. Pyszne są także z wiśniami.

Fasolka po bretońsku (wegetariańska)

500 g drobnej fasoli
mały przecier pomidorowy
cebula
2-3 ząbki czosnku
pomidory w puszce
parówka sojowa
majeranek
sól
pieprz
liść laurowy
ziele angielskie

Fasolę moczę w zimnej wodzie przez całą noc. Wody powinno być dwa razy więcej niż fasoli. Następnego dnia gotuję ją w tej samej wodzie, dodając kilka ziarenek ziela angielksiego i liść laurowy. Solę. Na patelni podsmażam cebulę, gdy się delikatnie zrumieni, dodaję pomidory, chwilę gotuję i miksuję na gładki sos. Dolewam do ugotowanej fasoli wraz z wyciśniętym czosnkiem. Następnie na patelni podsmażam parówkę sojową z przecierem pomidorowym. Po chwili dodaję do fasolki, doprawiam solą i pieprzem i dużą ilością majeranku.