niedziela, 25 kwietnia 2010

Ziemniaki z curry


8 ziemniaków
3-4 dymki ze szczypiorem
6 łyżek oliwy
2 łyżeczki curry
sól i pieprz

Ziemniaki obgotowuję. Wrzucam pokrojone na patelnię wraz z cebulą pokrojoną w piórka, szczypiorem i curry. Smażę kilkanaście minut, aż zmiękną. Doprawiam pieprzem. Podaję np. z maślanką.

Kurczak z ricottą i pesto



4 piersi z kurczaka
100 g ricotty
5 łyżek pesto bazyliowego
2 łyżeczki oliwy
2-3 ząbki czosnku
łyżeczka soku z cytryny
sól, pieprz

Piersi poprzecinać z boku wzdłuż, by powstała kieszonka. Można je nieco rozbić tłuczkiem do mięsa, by nie były zbyt grube. Posolić i popieprzyć. Odstawić na kilka godzin. W misce wymieszać ricottę z pesto i czosnkiem oraz sokiem cytrynowym. Nałożyć farsz do każdej kieszonki i przełożyć mięso na wysmarowaną oliwą blaszkę. Z wierzchu posmarować kurczaki oliwą, posypać pieprzem i zapiekać około 40 minut. Można też wcześniej obsmażyć mięso (zanim nałożymy farsz).

sobota, 24 kwietnia 2010

Sos czosnkowy

pół szklanki jogurtu greckiego
2 ząbki czosnku
sól, pieprz

Czosnek wycisnąć i dodać do jogurtu, doprawić solą i pieprzem. Przed podaniem schłodzić w lodówce. Podawać z sałatą lub tortillą, albo z czipsami.

Dressing miodowo-musztardowy Nigelli Lawson

2 łyżki musztardy dijon
1 łyżka płynnego miodu
2,5 łyżki soku z cytryny
pół łyżeczki soli
125 ml oliwy lub oleju z pestek winogron

Wszystkie składniki energicznie wymieszać w słoiku. Polewać sałaty tuż przed podaniem.

Tarta z jabłkami i sosem waniliowym


Ciasto:
250 g mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
2-3 łyżki śmietany
130 g zimnego masła, pokrojonego w kostkę

Nadzienie:
2 duże jabłka (ok.400 g), które należy obrać, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w plasterki
50 g mąki pszennej
2 jajka
100 g drobnego cukru
170 g jogurtu naturalnego
1 łyżeczka esencji waniliowej

Mąkę, sól, masło i śmietanę zagniatam szybko. Formę do tart (o średnicy ok. 25 cm) wylepiam ciastem. Nakłuwam widelcem i podpiekam spód przez około 12 minut w temp. ok. 200 st C. Powinien bardzo delikatnie się zrumienić. W tym czasie przygotowuję nadzienie. Jajka miksuję z cukrem, jogurtem, wanilią i mąką na gładką masę bez grudek. Na podpieczonym spodzie układam w okrąg plasterki jabłek. Następnie wylewam na jabłka masę jogurtową. Wstawiam do gorącego piekarnika i piekę ok. 40 minut.
Przepis pochodzi z bloga Whiteplate.

Ryba i warzywa




200 g ryby (np. filet z morszczuka)

1 łyżka oliwy
1 mała cebula

1 marchewka
1 mała pietruszka
pół papryki
łyżka przecieru pomidorowego
pół łyżeczki cukru
łyżeczka octu winnego (niekoniecznie)
sól, pieprz

Pokrojoną w dużą kostkę rybę podmażam chwilę. Marchewkę kroję w talarki, paprykę w cienkie paski, resztę warzyw w kostkę. Podsmażam je przez 5 minut, a potem duszę przez około 10 minut. Do miękkich warzyw, dodaję rybę, przecier pomidorowy i przyprawy. Na koniec wsypuję cukier, dolewam ocet i podgrzewam wszystko przez chwilę. Można podać z ryżem.

Makaron z sosem pomidorowym



spaghetti
2 czerwone cebule
pół kieliszka białego wina
pomidory w puszcze pelati
2-3 ząbki czosnku
pół łyżki brązowego cukru
pieprz

Na oliwie podsmażam pokrojoną w dużą kostkę cebulę i pokrojone w plasterki 2 ząbki czosnku. Dolewam wino, odparowuję, dosypuję cukier i duszę cebulę do miękkości na bardzo wolnym ogniu. Po około 15-20 minutach dolewam pomidory z puszki, wciskam ząbek czosnku, doprawiam pieprzem. Gotuję jeszcze przez kilka minut. Makaron gotuję al dente i mieszam z sosem.

niedziela, 18 kwietnia 2010

Makaron z brokułami i serem

makaron
8-9 różyczek brokuł ugotowanych al dente
90 g gorgonzoli pokrojonej na kawałki
100 ml śmietanki kremowej UHT 36%
2 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz

Ugotowany al dente i odcedzony makaron wkładam z powrotem do garnka. Ustawiam garnek na małym ogniu i dodaję brokuły, gorgonzolę, śmietankę. Mieszam i podgrzewam chwilę, aż ser się roztopi i powstanie gęsty sos. Doprawiam pieprzem, ew. solą. Na koniec skrapiam sokiem cytryny.

Placki z cukinii




1 cukinia
3 łyżki mąki
1 jajko
2 łyżki mleka
sól, pieprz

Mąkę mieszam ze szczyptą soli i jajkiem. Stopniowo wlewam mleko, ciągle mieszając widelcem, aż ciasto będzie gładkie. Mieszam ze startą na grubych oczkach cukinią. Doprawiam pieprzem.
Smażę z obu stron na rumiano. Gdy będą ładnie zrumienione, przewracam je na drugą stronę i smażę jeszcze przez około 1 - 2 minuty. Podaję z sosem pomidorowym lub tzatzikami albo z jogurtem.

sobota, 17 kwietnia 2010

Leczo


1 cukinia
2 pomidory
1 marchewka
1 cebula duża
1 ząbek czosnku
5-6 pieczarek
sól, pieprz

Wszystkie warzywa pokroić w talarki i dusić do miękkości. Doprawić. Podawać z ryżem.

Moje pierwsze pierogi ruskie





Ciasto:
2 szklanki mąki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka stopionego masła lub oleju
1 jajko
około 1 szklanki ciepłej wody

Farsz:
500 g ziemniaków jesiennych
250 g twarogu
2 średnie cebule, drobno posiekana
sól, pieprz

Ugotowane ziemniaki studzę i razem z twarogiem przeciskam przez praskę. Można też zmielić. Na oliwie podsmażam cebulkę. Mieszam z ziemniakami i serem. Farsz doprawiam solą i pieprzem. Mąkę przesiewam, robię wgłębienie na środku. Dodaję sól, masło lub olej i jajko. Stopniowo dodając ciepłą wodę wyrabiam ciasto, zagarniając mąkę do środka wgłębienia. Ciasto wyrabiam tak długo, aż będzie miękkie, mniej więcej około 5 - 10 minut. Przykrywam ściereczką. Ciasto dzielę na 2 części, wałkuję na placki. Szklanką wycinam kółka, na środek nakładam farsz i składam na pół. Brzegi zlepiam. Gotuję do miękkości, przez około 3 - 5 minut.

czwartek, 15 kwietnia 2010

Dip do warzyw

4 łyżki jogurtu greckiego
1 łyżeczka musztardy dijon
wyciśnięty ząbek czosnku
łyżeczka posiekanego szczypiorku
kilka kropli soku z cytryny
starta rzodkiewka
sól i pieprz

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Dip schłodzić w lodówce. Podawać z warzywami, np. pokrojonym w słupki świeżym ogórkiem.

piątek, 9 kwietnia 2010

Krem do babeczek Gesslerowej

350 ml mleka
4 jaja
2 łyżki mąki ziemniaczanej
100 g cukru pudru
2 opak. cukru waniliowego

Do garnka wlać mleko, zagotować. Dodać cukier waniliowy. Mleko przelać do metalowej miski, którą należy ustawić na garnku z gotującą się wodą. Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem. Gdy masa zbieleje, dodać mąkę i wymieszać. Do mleka, ciągle mieszajc, dodać masę jajeczną. Kiedy zgęstnieje, zdjąć miskę z garnka i ubijać jeszcze około 3 minut.

Ulubiony sernik Marty Gessler

1 kg białego sera
200 g masła
250 g cukru pudru
10 jaj
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 lyżki mąki pszennej
laska wanilii

spód:
200 g kakaowych herbatników
100 g masła
1 łyżka kakao

spód:
Do malaksera wsypać pokruszone herbatniki i kakao. zmiksować. Następnie dodać masło i wymieszać. Herbatnikową masę przełożyć do okrągłej formy, ugnieść palcami. Wstawić do rozgrzanego piekarnika na około 15 minut, potem wyjąć i ostudzić. Przygotowując masę serową, należy pamiętać o wyjęciu skladników z lodówki, powinny mieć temperaturę pokojową.

sernik:
Do malaksera włożyć pokrojone na kawałki masło, dodać cukier, miksować aż masło zbieleje. Oddzielić żółtka od białek. Następnie cały czas miksując dodawać do masła po jednym żółtku, a potem porcjami ser. Na końcu wsypać mąkę pszenną, ziemniaczaną i ziarenka wanilii wyskrobane z laski. Białka ubić na sztywno. Do masy serowej dodać część piany i wymieszać, potem dodawać pozostałe białka i całość jeszcze raz wymieszać. Przelać do formy i piec godzinę w temp. 180 st. Po upieczeniu dobrze jest zostawić sernik w uchylonym piekarniku.

wtorek, 6 kwietnia 2010

Babka gotowana na Wielkanoc




1 masło
pół szkl. cukru pudru
5 jaj (piana)
1 szkl. mąki pszennej
1 szkl. mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 op. cukru waniliowego
1 łyżka octu

polewa:
pół kostki masła
pół szklanki cukru pudru
2 łyżki kakao
2 łyżki mleka

W mikserze ucieram miękkie masło, dodaję cukier i cukier waniliowy, wrzucam po jednym jajku. Dokładnie mieszam. Dodaję mąki i proszek do pieczenia, ocet. Pianę ubijam na sztywno, dodaję do masy i mieszam łyżką bardzo delikatnie. Ciasto przelewam do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą zamykanej formy z kominkiem do gotowania. Zamykam ją, wstawiam do garnka i wlewam wrzątek (powinien sięgać mniej więcej do połowy wysokości formy). Babkę gotujemy na małym ogniu w szczelnie przykrytym pokrywką garnku ok. 1 godz i 15 min. Po zdjęciu z ognia ciasto zostawiamy w otwartej formie na ok. 10 min. Ostrożnie wyjmujemy i polewamy polewą czekoladową.

Przygotowując polewę, wszystkie skladniki wkładam do garnka i gotuję chwilę. Polewam ciepłą polewą, jeszcze ciepłą babkę.

Mazurek kajmakowo-czekoladowy



Ciasto:
250 g mąki
160 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka

Masa:
puszka gotowej masy kajmakowej lub krówkowej
pół tabliczki ciemnej, gorzkiej czekolady
3 łyżki mleka

Dodatkowo:
migdały sparzone
skórka pomarańczowa lub cząstki pomarańczy

Masło ucieram z cukrem pudrem i żółtkami, dosypuję mąkę i mieszam. Po wyrobieniu, ciasto owijam folią i wstawiam na godzinę do lodówki. Po godzinie cienko wałkuję (ok 5 mm) i piekę kwadrans w piekarniku nagrzanym do 190 stopni.
Masę kajmakową podgrzewam w kąpieli wodnej, przekładam do rondelka, dodaję do niej roztopioną także w kąpieli wodnej czekoladę z 3 łyżkami mleka. Dekoruję smażoną skórką pomarańczową lub tuż przed podaniem cząstkami pomarańczy oraz migdałami.

Pieczarki z ricottą i pesto



ok. 20 średnich pieczarek
250 g ricotty
2 łyżki pesto z bazylii (zielone)
2-3 ząbki czosnku
3 łyżki startego parmezanu
3 łyżki oliwy
sól
pieprz
natka pietruszki lub kilka listków bazylii

Piekarnik rozgrzewam do 180 stopni Celsjusza. Łyżką oliwy smaruję duże naczynie żaroodporne. Pieczarki myję i odrywam im nóżki. Smaruję grzyby pozostałą oliwą. Ricottę mieszam z pesto, dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiam solą i pieprzem. Farsz nakładam do pieczarek i posypuję parmezanem. Grzyby układam w naczyniu (jedną warstwę). Zapiekam około 20 minut. Przed podaniem można posypać natką pietruszki. Pieczarki dobrze smakują także z farszem z mascarpone i startym na tarce oscypkiem oraz przesmażoną szalotką.