Pokazywanie postów oznaczonych etykietą śniadanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą śniadanie. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 24 czerwca 2012

Pudding wiśniowo-twarogowy

Na deser lub śniadanie.

300 g twarogowego serka śmietankowego
1 szkl. słodzonego mleka skondensowanego
1 łyżeczka esencji waniliowej
1 porcja zmiksowanych wiśni lub niskosłodzone konfitury wiśniowe
sok z połówki cytryny
kilka biszkoptów


Serek ubić mikserem na puszystą masę, dolać mleko, ubijać. Dodać wanilię i sok z cytryny.
Wstawić do lodówki na 2–3 godziny. Przed podaniem, w miseczkach ułożyć biszkopty, polać konfiturą lub zmiksowanymi wiśniami i na wierzch nakładać krem.

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Granola hotelowa


4 szklanki płatków owsianych
pół szklanki migdałów w płatkach
1 szklanka migdałów całych blanszowanych
1/2 szklanki wiórków kokosowych
1/4 szklanki pestek dyni
1/4 szklanki pestek słonecznika
1/2 szklanki syropu klonowego
2 łyżki oleju
1/2 łyżeczki soli
1,5 szklanki suszonych owoców (np. wiśnie, żurawina, rodzynki, porzeczki)

Rozgrzać piekarnik do 180 st. C. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia rozsypać: płatki owsiane, migdały, wiórki kokosowe, pestki dyni, słonecznika. Posypać solą, wymieszać. Polać syropem klonowym. W trakcie pieczenia (25-30 min) wyjąć blaszkę i przerzucając, mieszać ziarna, aż będą złoto-brązowe i kruche. Po wyjęciu blaszki z piekarnika dodać suszone owoce, wymieszać wszystko razem. Odstawić do ostygnięcia. Przepis Marty Gessler z moimi zmianami. Granola świetnie smakuje z jogurtem naturalnym i świeżymi owocami.

sobota, 18 grudnia 2010

Bułki z sezamem


210 ml wody lub mleka (można też wymieszać pół na pół)
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
10 g miękkiego masła
350 g mąki pszennej
do posmarowania: żółtko wymieszane z 1 łyżką wody
do posypania: sezam, mak, sól

Mąkę, sól i masło utrzeć ręką. W miseczce rozkruszyć drożdże, wsypać do nich cukier i wlać 4 łyżki ciepłego mleka lub wody. Dokładnie wymieszać i wlać do mąki. Powoli wlewać pozostałe mleko. Wyrobić rękoma lub mikserem. Ciasto jest  dosyć luźne, ale nie należy podsypywać go mąką.
Przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą. Odstawić na  2 godziny do wyrośnięcia.
Piekarnik nagrzać do temp 230 st C.  Ręce posmarować oliwą lub olejem. Z ciasta formować bułeczki (wyjdzie około 9 szt.), układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiając między nimi spore odstępy (5 cm). Odstawić do wyrastania na ok. 30 minut.
Bułeczki posmarować żółtkiem wymieszanym z łyżką wody, posypać makiem, sezamem lub solą
i wstawić do piekarnika na 5 min. Po tym czasie zmniejszyć temp. do 200 st C i piec około 15min.
Ostudzić na kuchennej kratce przykryte ściereczką. Bułki są idealne na śniadanie lub kolację.
Przepis z Pracowni Wypieków.

piątek, 17 grudnia 2010

Kanapka z targu. Idealna na śniadanie.


wiejski chleb
biały ser
pomidorki cherry
czosnek
koperek (świeży)
oliwa
sól
pieprz

Kromkę wiejskiego chleba grilluję, nacieram przeciętym na pół czosnkiem, skrapiam odrobiną oliwy i smaruję białym serem (ze wsi), układam rozkrojone pomidorki, lekko solę, posypuję koperkiem i pieprzem.
Przepis Agnieszki Kręglickiej.

czwartek, 18 lutego 2010

Pyszne pancakes

300 g mąki pszennej przesianej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
pół łyżeczki soli
100 g cukru ( jak ktoś lubi słodsze, można dodać więcej)
1 jajko
250 ml mleka
4 łyżki jogurtu greckiego (można pominąć)
1 łyżka wystudzonego stopionego masła

Jajko, mleko, jogurt i masło miksuję. Do tego dodaję wymieszane razem w osobnej misce sypkie skladniki. Placuszki smażę z obu stron na rozgrzanej, ale nie za mocno, patelni, bez dodatku tłuszczu. Patelnia powinna mieć grube dno, wtedy placki nie przwywierają. Należy pamiętać, by ich nie przypalić, powinny być lekko brązowe. Można podawać polane syropem klonowym, sosem czekoladowym, posypane cukrem pudrem lub z owocami. Mnie najbardziej smakują bez żadnych dodatków.