Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dla dzieci. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dla dzieci. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 24 czerwca 2012

Pudding wiśniowo-twarogowy

Na deser lub śniadanie.

300 g twarogowego serka śmietankowego
1 szkl. słodzonego mleka skondensowanego
1 łyżeczka esencji waniliowej
1 porcja zmiksowanych wiśni lub niskosłodzone konfitury wiśniowe
sok z połówki cytryny
kilka biszkoptów


Serek ubić mikserem na puszystą masę, dolać mleko, ubijać. Dodać wanilię i sok z cytryny.
Wstawić do lodówki na 2–3 godziny. Przed podaniem, w miseczkach ułożyć biszkopty, polać konfiturą lub zmiksowanymi wiśniami i na wierzch nakładać krem.

Czekoladowe krówki z pistacjami

Ekstremalnie czekoladowe, kremowe.

350 g ciemnej czekolady (dałam 300g)
400 g mleka skondensowanego słodzonego
30 g masła
szczypta soli 
150 g łuskanych pistacji (następnym razem dam więcej)

Wszystkie składniki podgrzewam do uzyskania jednolitej masy. Na końcu dodaję pistacje i mieszam. Przelewam do formy o wymiarach 16cmx16 cm, wyłożonej papierem, studzę i wkładam do lodówki. Po kilkunastu godzinach gotowe do jedzenia.
Przepis: Nigella Lawson z książki "Nigella expresowo".

czwartek, 14 czerwca 2012

Naleśniki z przepisu Michela Roux

125 g mąki
szczypta soli
15 g cukru
2 jajka
325 ml mleka
100 ml śmietanki 30% (dałam stopione masło)
kilka kropli esencji waniliowej, pomarańczowej lub trochę otartej skórki z cytryny

W misce wymieszać mąkę, sól i cukier. Dodać mleko i jaja. Następnie śmietanę. Odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Smażyć na patelni lekko posmarowanej masłem. 


 

sobota, 6 sierpnia 2011

Koktajl z jeżyn

jeżyny (mrożone lub świeże)
mleko
jogurt naturalny lub maślanka
cukier

Wszystko zmiksować. Mleko i jogurt w proporcjach pół na pół.

niedziela, 3 lipca 2011

Pierogi z jagodami



Ciasto:
2 szklanki mąki
szczypta soli
1 łyżeczka masła lub oleju
1 jajko
kosteczka (1cm³) świeżych drożdży lub 1/3 łyżeczki suchych - Dodatek drożdży jest opcjonalny i można z niego zrezygnować. W takim wypadku do ciasta należy dodać 1 szklankę (zamiast 3/4 szklanki) gorącej wody. Jeśli używasz drożdży, nie przekraczaj ilości podanej w przepisie.
1/4 szklanki ciepłej wody 3/4 szklanki gorącej wody

Nadzienie:
około 150 g jagód (świeżych lub mrożonych), 1 łyżka mąki

Świeże jagody szybko opłukać, osuszyć na papierowych ręcznikach, rozłożyć na tacce i oprószyć 1 łyżką mąki. Mrożone jagody wyjąć z zamrażarki przed samym lepieniem pierogów (pierożki łatwiej się lepi z zamrożonymi owocami). Mąkę przesiewam na stolnicę lub do miski, dodaję sól, masło lub olej, jajko oraz rozpuszczone w ciepłej wodzie drożdże. Mieszam i stopniowo dodaję gorącą wodę, w razie potrzeby trochę więcej mąki. Wyrabiam ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne, przez około 5 minut. Wałkuję i wycinam kółka. Nakładam po małej łyżeczce jagód, zlepiam brzegi. Pierogi wrzucam na wrzącą, lekko osoloną wodę i gotuję do miękkości, przez około 2 minuty, od czasu ponownego zagotowania się wody. Podaję polane jogurtem greckim wymieszanym z cukrem. Źródło: Kwestia smaku.

poniedziałek, 21 marca 2011

Kotlety ziemniaczane z sosem grzybowym

3 duże ziemniaki
1 jajko
2-3 łyżki mąki pszennej
1 duża cebula lub 2 mniejsze
sól, pieprz 
łyżka masła
bułka tarta 

Ugotowane ziemniaki (mogą być z poprzedniego dnia) wystudzić i przepuścić przez praskę lub utłuc dokładnie widelcem. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na łyżce masła. Do ziemniaków dodać jajko, mąkę i ostudzoną cebulę. Przyprawić i wymieszać. Można zetrzeć marchewkę. Z ciasta formować niewielkie kulki, obtaczać w bułce tartej i delikatnie spłaszczać. Usmażyć na oleju na złoty kolor. Z przepisu wychodzi około 10 kotlecików.  

sos: 
7 suszonych grzybów
cebula 
2 łyżki masła
łyżka śmietany kwaśnej
sól, pieprz

Namoczone grzyby ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Dolać jeszcze szklankę wody. Dodać cebulę, masło, przyprawy. Pogotować chwilę, doprawić śmietaną.

poniedziałek, 4 października 2010

Crepes czyli francuskie naleśniki


125 g białej mąki pszennej
30 g cukru pudru
2 jajka
2 żółtka 
szczypta soli
300 ml mleka
75g stopionego masła

W misce mieszam mąkę z cukrem i solą, dodaję jaja i połowę mleka. Mieszam. Dolewam resztę mleka i mieszam na gladkie ciasto. Powinno mieć konsystencję gęstej, płynnej śmietanki. Odstawiam ciasto na pół godziny. Przed smażeniem dodaję do ciasta roztopione, wystudzone masło. Smażę na rozgrzanej patelni.
 

piątek, 1 października 2010

Racuchy drożdżowe

3/4 szklanki mleka
350 g mąki pszennej
2 jajka
10 g drożdży
szczypta soli
łyżka stopionego masła
olej do smażenia

Pół szklanki mleka mieszam w drożdżami i 250 g mąki, dodaję sól, masło i jajka. Dokładnie mieszam mikserem. Odstawiam na poł godziny do wyrośnięcia. Następnie dodaję resztę mąki i mleka. Mieszam. Smażę na oleju np. rzepakowym z obu stron. Posypuję cukrem pudrem. Pyszne są także z wiśniami.

niedziela, 1 sierpnia 2010

Zapiekanka z ryżem i cukinią


2 cukinie
2 ząbki czosnku
2 małe cebule
2 duże pomidory
100 g suchego ryżu
250 ml passaty pomidorowej
1 łyżka keczupu
250 ml wody
4 łyżki oliwy z oliwek
150 g startego sera
sól, pieprz

Cebulę kroję w kostkę i podsmażam, dodaję pokrojony  w plastry czosnek. Cukinię kroję w grubą kostkę i dodaję do podsmażonej cebuli. Smażę 10 minut. Dosypuję ryż, wlewam wodę, passatę, keczup i oliwę.
Dodaję sparzone, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory. Doprawiam solą i pieprzem. Zapiekam pół godziny w naczyniu żaroodpornym. Posypuję serem i podpiekam jeszcze 10 minut bez przykrycia, wtedy ser lekko się rumieni.

środa, 28 lipca 2010

Naleśniki z jagodami


150 g mąki
1 łyżeczka cukru pudru
2 jajka
250 ml mleka
szczypta soli
3 łyżki roztopionego masła
2 łyżki wody
jagody
jogurt grecki
cukier puder

Wszystkie składniki, z wyjątkiem masła, miksuję. Ciasto odstawiam na pół godziny, by odpoczęło, wtedy naleśniki są smaczniejsze. Przed smażeniem dodaję roztopione masło. Naleśniki smażę na suchej patelni. Jagody delikatnie ugniatam widelcem, dodaję 2 łyżki jogurtu i łyżkę cukru.

wtorek, 25 maja 2010

Naleśniki

150 g mąki
1 łyżeczka cukru pudru
2 jajka
250 ml mleka
szczypta soli
3 łyżki roztopionego masła
2 łyżki wody

Wszystkie składniki, z wyjątkiem masła, miksuję. Ciasto odstawiam na pół godziny, by odpoczęło, wtedy naleśniki są smaczniejsze. Przed smażeniem dodaję roztopione masło. Naleśniki smażę na suchej patelni.

poniedziałek, 24 maja 2010

Tarta z pieczarkami i brokułami

1 opak. ciasta francuskiego
1 brokuł
30 dag pieczarek
pół opak. sera typu lazur
15 dag serka Philadelphia
2 łyżki śmietany
pieprz

Ciasto podpiekam w temp. 200 st. C (około 15 minut). Serek mieszam ze śmietaną, pokruszonym serem pleśniowym i pieprzem. Masą serową smaruję podpieczone ciasto. Brokuł obgotowuję chwilę, powinien być al dente i układam na cieście. Posypuję pokrojonymi pieczarkami. Piekę około 40 minut. Można posypać startym serem.

czwartek, 6 maja 2010

Paluszki rybne


380 g białej ryby

jajko

sucha bułka (kajzerka)

3/4 szklanki ciepłego mleka

bułka tarta do obtaczania

świeża, drobno posiekana natka pietruszki
 


Bułkę moczę chwilę w ciepłym mleku, odciskam. Miksuję ją krótko razem z rybą. Dodaję jajko, przyprawy (sól, pieprz, pietruszkę), mieszam. Jeśli masa jest zbyt luźna dosypuję ok. 1 łyżki tartej bułki do środka.
Formuję paluszki, obtaczam je w bułce i smażę na złoty kolor, odkładając na papier do pozbycia się nadmiaru tłuszczu.
Przepis pochodzi z bloga Na Grabinie.

niedziela, 25 kwietnia 2010

Kurczak z ricottą i pesto



4 piersi z kurczaka
100 g ricotty
5 łyżek pesto bazyliowego
2 łyżeczki oliwy
2-3 ząbki czosnku
łyżeczka soku z cytryny
sól, pieprz

Piersi poprzecinać z boku wzdłuż, by powstała kieszonka. Można je nieco rozbić tłuczkiem do mięsa, by nie były zbyt grube. Posolić i popieprzyć. Odstawić na kilka godzin. W misce wymieszać ricottę z pesto i czosnkiem oraz sokiem cytrynowym. Nałożyć farsz do każdej kieszonki i przełożyć mięso na wysmarowaną oliwą blaszkę. Z wierzchu posmarować kurczaki oliwą, posypać pieprzem i zapiekać około 40 minut. Można też wcześniej obsmażyć mięso (zanim nałożymy farsz).

sobota, 24 kwietnia 2010

Ryba i warzywa




200 g ryby (np. filet z morszczuka)

1 łyżka oliwy
1 mała cebula

1 marchewka
1 mała pietruszka
pół papryki
łyżka przecieru pomidorowego
pół łyżeczki cukru
łyżeczka octu winnego (niekoniecznie)
sól, pieprz

Pokrojoną w dużą kostkę rybę podmażam chwilę. Marchewkę kroję w talarki, paprykę w cienkie paski, resztę warzyw w kostkę. Podsmażam je przez 5 minut, a potem duszę przez około 10 minut. Do miękkich warzyw, dodaję rybę, przecier pomidorowy i przyprawy. Na koniec wsypuję cukier, dolewam ocet i podgrzewam wszystko przez chwilę. Można podać z ryżem.

niedziela, 18 kwietnia 2010

Placki z cukinii




1 cukinia
3 łyżki mąki
1 jajko
2 łyżki mleka
sól, pieprz

Mąkę mieszam ze szczyptą soli i jajkiem. Stopniowo wlewam mleko, ciągle mieszając widelcem, aż ciasto będzie gładkie. Mieszam ze startą na grubych oczkach cukinią. Doprawiam pieprzem.
Smażę z obu stron na rumiano. Gdy będą ładnie zrumienione, przewracam je na drugą stronę i smażę jeszcze przez około 1 - 2 minuty. Podaję z sosem pomidorowym lub tzatzikami albo z jogurtem.

sobota, 17 kwietnia 2010

Leczo


1 cukinia
2 pomidory
1 marchewka
1 cebula duża
1 ząbek czosnku
5-6 pieczarek
sól, pieprz

Wszystkie warzywa pokroić w talarki i dusić do miękkości. Doprawić. Podawać z ryżem.

Moje pierwsze pierogi ruskie





Ciasto:
2 szklanki mąki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka stopionego masła lub oleju
1 jajko
około 1 szklanki ciepłej wody

Farsz:
500 g ziemniaków jesiennych
250 g twarogu
2 średnie cebule, drobno posiekana
sól, pieprz

Ugotowane ziemniaki studzę i razem z twarogiem przeciskam przez praskę. Można też zmielić. Na oliwie podsmażam cebulkę. Mieszam z ziemniakami i serem. Farsz doprawiam solą i pieprzem. Mąkę przesiewam, robię wgłębienie na środku. Dodaję sól, masło lub olej i jajko. Stopniowo dodając ciepłą wodę wyrabiam ciasto, zagarniając mąkę do środka wgłębienia. Ciasto wyrabiam tak długo, aż będzie miękkie, mniej więcej około 5 - 10 minut. Przykrywam ściereczką. Ciasto dzielę na 2 części, wałkuję na placki. Szklanką wycinam kółka, na środek nakładam farsz i składam na pół. Brzegi zlepiam. Gotuję do miękkości, przez około 3 - 5 minut.

czwartek, 18 marca 2010

Leniwe



kostka sera białego twarogowego lub śmietankowego
jajko
pół szklanki mąki + garść do podsypania stolnicy
szczypta soli

Twaróg rozgniatam praską, mieszkam z żołtkiem, mąką, odrobiną soli i pianą z baiłka. Zagniatam miękkie i nieco lepiące się ciasto. Formuję wałek i odkrawam kawałki ciasta. Można też ciasto nabierać łyżką i wrzucać na wrzątek, pamiętając, by za każdym razem przed nabraniem ciasta zanurzyć łyżkę we wrzątku, wówczas ciasto nie będzie się przyklejać. Leniwe gotuję w osolonej wodzie aż do wypłynięcia. Podaję ze zrumienioną bułką tartą lub z cukrem.

niedziela, 7 marca 2010

Pasztet z pieczarkami


0,5 kg pieczarek
2 cebule
5 jaj
2 kajzerki
pęczek natki
1 marchewka
sól, pieprz,
2 łyżki śmietany
25 dkg sera źółtego

Pieczarki odparowuję na suchej patelni, podsmażam z cebulą. Kajzerki rozkruszam i mieszam z rozbełtanymi jajkami, dodaję starty ser, śmietanę i mieszam. Na koniec dodaję startą marchewkę i pieczarki oraz natkę. Przyprawiam solą i pieprzem. Brytfannę smaruję, wysypuję bułką tartą, pasztet piekę przez około 50 minut w 180 st. Przed włożeniem do piekarnika, wierzch obkładam wiórkami masła.