Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Bułki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Bułki. Pokaż wszystkie posty
poniedziałek, 1 sierpnia 2011
Bułeczki drożdżowe
500 g mąki
30 g drożdży
1 szklanka mleka
120 g masła
4 łyżki cukru
1 jajko
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
Drożdże ucieram z łyżką cukru i odrobiną ciepłego mleka. Odstawiam w ciepłe miejsce, niech rosną. Pozostałe mleko gotuję z resztą cukru i masłem. Wsypuję mąkę i sól do miski, dodaję roztrzepane jajko, oliwę, przestudzone mleko z masłem i cukrem, mieszam. Odstawiam pod przykryciem na 10 min. Wyrabiam mikserem. Gdy ciasto będzie błyszczące i zacznie łatwo odchodzić od ręki, kończę wyrabianie, odstawiam do wyrośnięcia na 30-40 min. Gdy podwoi swoją objętość, zagniatam je i dzielę na małe, równe kulki. Układam je luźno obok siebie w okrągłej tortownicy posmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Czekam aż urosną. Wierzch smaruję odrobiną żółtka. Wstawiam bułeczki do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piekę, aż się zrumienią. Przepis Agnieszki Kręglickiej. Bułeczki są łatwe i pyszne.
Jagodzianki
2 łyżeczki suchych drożdży instant
2 łyżki ciepłej wody
500 g mąki pszennej
50 g cukru
szczypta soli
5 jajek
350 g niesolonego masła, bardzo miękkiego
Nadzienie:
około 150 - 200 g jagód (16 płaskich łyżek stołowych)
około 1/4 szklanki cukru pudru
1 roztrzepane jajko na glazurę
Lukier:
2 łyżki ciepłej wody
500 g mąki pszennej
50 g cukru
szczypta soli
5 jajek
350 g niesolonego masła, bardzo miękkiego
Nadzienie:
około 150 - 200 g jagód (16 płaskich łyżek stołowych)
około 1/4 szklanki cukru pudru
1 roztrzepane jajko na glazurę
Lukier:
1 szklanka cukru pudru
około 5 - 6 łyżek wody
Przygotowanie
około 5 - 6 łyżek wody
Przygotowanie
Drożdże wymieszać z ciepłą wodą, przykryć i odstawić na 10 - 15 minut (po tym czasie powinny się spienić, jeśli nic się nie dzieje, należy powtórzyć z innymi drożdżami). Do dużej miski przesiać mąkę, dodać rozpuszczone w wodzie drożdże, cukier, sól i 3 jajka. Składniki mieszać drewnianą łyżką, aż się połączą. Stopniowo dodawać pozostałe 2 jajka, wyrabiając ciasto ręką. Wyrabiać przez około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto jest gotowe gdy przykleja się do boków i dna miski. Będzie miało rzadką konsystencję - nie trzeba dodawać więcej mąki! Można też wyrabiać mikserem, najpierw na wolnych obrotach, później zwiększyć do średnich.
Stopniowo dodawać masło, po dwie łyżki, mieszając lub miksując. Szybko dodawać kolejne 2 łyżki masła, jak tylko poprzednie zmiesza się z ciastem. Miskę przykryć przeźroczystą folią i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów, do czasu aż podwoi swoją objętość, na około 1 i 1/2 do 2 godzin. Uderzyć pięścią w ciasto, ponownie przykryć i wstawić do lodówki na całą noc.
Ciasto rozwałkować na placek gruby na 1 cm, na lekko posypanej mąką powierzchni. Pokroić na kwadraty o boku około 6 - 7 cm. Każdy kwadrat delikatnie rozpłaszczyć palcami, nakładać po 1 płaskiej łyżce jagód, oprószyć szczyptą cukru pudru. Składając wszystkie rogi ciasta do środka, bardzo dokładnie zlepiać boki tworząc kształt koperty. Odwrócić na drugą stronę i układać łączeniem do spodu, w odległości około 2 - 3 cm od siebie, na blasze (lub blachach) wyłożonej papierem do pieczenia. Luźno przykryć folią i odstawić do wyrośnięcia na około 1 i 1/2 godziny.
Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Jagodzianki posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec na złoty kolor przez około 15 - 18 minut. Drugą partię jagodzianek, z drugiej blachy, w dobrze nagrzanym już piekarniku należy piec krócej, przez około 13 - 15 minut. Studzić na blaszce ustawionej na metalowej kratce.
Przygotować lukier: cukier puder przesiać na płaski talerz i stopniowo dodając wodę, mieszać, aż powstanie gęsty lukier. Posmarować wierzch jagodzianek.
Z przepisu wychodzi ok. 16 bułek. Przepis z Kwestii Smaku.
poniedziałek, 4 lipca 2011
Bułki małgosie
300 g mąki pszennej
20 g świeżych drożdży + 40 ml ciepłej wody
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 jajko, lekko roztrzepane
120 g ugotowanych lub upieczonych ziemniaków, przeciśniętych przez praskę
20 g miękkiego masła
80 g wody
Drożdże mieszam z 40 ml ciepłej (ale nie gorącej) wody. Mikserem łączę wszystkie składniki, stopniowo wlewając drożdże. Kiedy ciasto będzie gładkie i powstanie z niego kula, przekładam ją do miski, przykrywam folią i odstawiam do wyrastania na 1 godzinę.
Następnie dzielę ciasto na 9 części i z każdej z nich formuję bułkę.
Układam je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Omączonym, drewnianym patyczkiem robię przedziałek w bułkach. Spryskuję je delikatnie olejem, przykrywam ścierką i zostawiam do wyrastania
na kolejne 45-60 minut.
Piekarnik nagrzewam do 200 st C. Na dnie stawiam naczynie z wodą lub wsypuję kostki lodu. Piekę bułki ok. 20 min. do czasu zrumienienia. Przepis Liski.
niedziela, 26 czerwca 2011
Chrupiące bagietki pszenne
Pâte Fermentée:
250g mąki pszennej chlebowej
165g wody
1 łyżeczka soli
5g świeżych drożdży lub 1/8 łyżeczki drożdży instant
Do wody dodaję drożdże, mieszam, dodaję sól i mąkę i mieszam dokładnie, aż masa będzie gładka. Przykrywam folią i zostawiam w temp. pokojowej na 12-16godz.
Ciasto właściwe:
cały zaczyn (pâte fermentée)
750g mąki pszennej chlebowej
495g wody
2 łyżeczki soli
12g świeżych drożdży lub 1 1/4 łyżeczki drożdży instant
Wszystkie składniki, oprócz zaczynu, miksuję na niskim biegu przez 3 minuty. Następnie dodaję zaczyn i miksuję chwilę. Miskę z ciastem szczelnie przykrywam folią i zostawiam temp. pokojowej na 2 godz. Po godzinie ciasto składam i dalej pozwalam mu rosnąć.
Po tym czasie, dzielę je na 10-12 części. Na lekko omączonym blacie formuję wstępnie formuję bagietki, przykrywam ścierką i zostawiam na 20 min. Następnie nadaję im kształt i układam
na lekko omączonej ściereczce, oddzielając je od siebie zakładkami z niej uformowanymi. Bagietki przykrywam ściereczką i zostawiam do ostatecznej fermentacji, na ok. 1- 1 1/2 godz., w zależności od temp. otoczenia.
Uformowane bagietki mogą też wyrastać bezpośrednio na wyłożonej pergaminem blasze.
Wyrośnięte bagietki naciąć i od razu wsuwać do nagrzanego pieca.
Piec z parą, w 230-240st.C, 20-24min, w zależności od wielkości bagietek.
Źródło: Jeffrey Hamelman
250g mąki pszennej chlebowej
165g wody
1 łyżeczka soli
5g świeżych drożdży lub 1/8 łyżeczki drożdży instant
Do wody dodaję drożdże, mieszam, dodaję sól i mąkę i mieszam dokładnie, aż masa będzie gładka. Przykrywam folią i zostawiam w temp. pokojowej na 12-16godz.
Ciasto właściwe:
cały zaczyn (pâte fermentée)
750g mąki pszennej chlebowej
495g wody
2 łyżeczki soli
12g świeżych drożdży lub 1 1/4 łyżeczki drożdży instant
Wszystkie składniki, oprócz zaczynu, miksuję na niskim biegu przez 3 minuty. Następnie dodaję zaczyn i miksuję chwilę. Miskę z ciastem szczelnie przykrywam folią i zostawiam temp. pokojowej na 2 godz. Po godzinie ciasto składam i dalej pozwalam mu rosnąć.
Po tym czasie, dzielę je na 10-12 części. Na lekko omączonym blacie formuję wstępnie formuję bagietki, przykrywam ścierką i zostawiam na 20 min. Następnie nadaję im kształt i układam
na lekko omączonej ściereczce, oddzielając je od siebie zakładkami z niej uformowanymi. Bagietki przykrywam ściereczką i zostawiam do ostatecznej fermentacji, na ok. 1- 1 1/2 godz., w zależności od temp. otoczenia.
Uformowane bagietki mogą też wyrastać bezpośrednio na wyłożonej pergaminem blasze.
Wyrośnięte bagietki naciąć i od razu wsuwać do nagrzanego pieca.
Piec z parą, w 230-240st.C, 20-24min, w zależności od wielkości bagietek.
Źródło: Jeffrey Hamelman
sobota, 25 czerwca 2011
Paluchy makowe z miodem
275 g wody
2 płaskie łyżki miodu pitnego (w oryg. przepisie są 4 )
500 g przesianej białej mąki pszennej chlebowej
1 i 1/2 łyżeczki drożdży suchych
2 łyżki mleka w proszku
2 łyżki miękkiego masła
2-3 łyżki niebieskiego maku
1 łyżeczka soli
Do posmarowania: jajko roztrzepane z łyżką mleka
Wodę mieszam w miodem, dodaję mąkę, drożdże. Mieszam dokładnie. Dodaję resztę składników i mikserem zarabiam gładkie ciasto. Odstawiam na godzinę do wyrośnięcia. Następnie dzielę na 5 części, formuję kulki i zostawiam na kwadrans pod przykryciem. Z każdej kulki robię wałek i układam na naoliwionej blasze złączeniami w dół. Zostawiam do wyrośnięcia na ok. 45 minut. Każdy paluch smaruję roztrzepanym jajem i wstawiam do pieca nagrzanego do 200 st. na około 20 minut. Przepis Liski.
piątek, 10 czerwca 2011
Bułki orkiszowe razowe. Pyszne
na 10 bułek:
300 ml mleka
280 g mąki orkiszowej razowej
50 g mąki pszennej chlebowej
120 g mąki żytniej razowej
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
25 g roztopionego masła
7 g drożdży suchych lub 14 g świeżych
300 ml mleka
280 g mąki orkiszowej razowej
50 g mąki pszennej chlebowej
120 g mąki żytniej razowej
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
25 g roztopionego masła
7 g drożdży suchych lub 14 g świeżych
Wszystkie składniki na bułeczki połączyć i dobrze wyrobić. Uformować kulę i zostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Gdy wyrośnie, po około 2 godz. krótko wyrobić i podzielić na bułeczki. Uformować, zwijając brzegi pod spód, oprószyć mąką i odstawić w ciepłe miejsce na około 45 minut. Po tym czasie w każdej bułce zrobić przedziałek (niemal do samej blachy) i ponownie odstawić do wyrośnięcia na 5 minut. Piec w temperaturze 220°C przez około 15 - 20 minut.
Bułki są miękkie, pyszne, długo świeże.
czwartek, 17 lutego 2011
Miał być chleb. Bułki kukurydziane.
Zaczyn:
125 g mąki
125 ml wody
0,5 g drożdży świeżych lub mniej niż 1/4 łyżeczki instant
Ciasto:
przygotowany dzień wcześniej zaczyn
250 g mąki pszennej
125 g mąki kukurydzianej
190 ml wody
1 łyżeczka soli
7 g drożdży świeżych lub 1 płaska instant
1 i 1/2 łyżki oleju
Dzień przed pieczeniem zrobić zaczyn. Drożdże rozpuścić w wodzie, dodać mąkę i wymieszać. Przykryć folią i zostawić na 12-16 godzin w temp. pokojowej. Następnego dnia mąkę kukurydzianą rozmieszać z drożdżami wymieszanymi w wodzie i pozostawić na około 15 minut. Dodać pozostałe składniki, nie zapominając o zaczynie. Wyrabiać 5 minut. Ciasto powinno być luźne, ale sprężyste i dobrze trzymające formę. W razie potrzeby dodać mąki lub wody. Pozostawić przykryte ściereczką na około 1,5 godziny, ale po ok. 45 minutach odgazować formując na blacie kulę i ponownie włożyć do miski. Po wyrośnięciu jeszcze raz odgazować, przykryć i dać odpocząć na około 20 minut. Uformować na blacie bochenek. Ułożyć go w koszyku wysypanym mąką do góry nogami. Posypać mąką, przykryć i odstawić na około 1,5 godz. aż podwoi swoją objętość. Rozgrzać piekarnik do 240 st. Na pierwszym poziomie od dołu, ułożyć kamień lub dużą blachę odwróconą do góry dnem. Przed włożeniem chleba spryskać piekarnik wodą za pomocą spryskiwacza do kwiatów.
Bochenek przełożyć delikatnie na łopatę lub deskę, odwracając koszyk. Chleb ponacinać, wsunąć do piekarnika i piec około 40 minut. Wystudzić na kratce.
Pieczywo najlepsze jest w dniu wypieku.
Przepis z książki "Drożdżowe wypieki"Małgorzaty Zielińskiej. Z tymże autorka upiekła z niego chleb.
125 g mąki
125 ml wody
0,5 g drożdży świeżych lub mniej niż 1/4 łyżeczki instant
Ciasto:
przygotowany dzień wcześniej zaczyn
250 g mąki pszennej
125 g mąki kukurydzianej
190 ml wody
1 łyżeczka soli
7 g drożdży świeżych lub 1 płaska instant
1 i 1/2 łyżki oleju
Dzień przed pieczeniem zrobić zaczyn. Drożdże rozpuścić w wodzie, dodać mąkę i wymieszać. Przykryć folią i zostawić na 12-16 godzin w temp. pokojowej. Następnego dnia mąkę kukurydzianą rozmieszać z drożdżami wymieszanymi w wodzie i pozostawić na około 15 minut. Dodać pozostałe składniki, nie zapominając o zaczynie. Wyrabiać 5 minut. Ciasto powinno być luźne, ale sprężyste i dobrze trzymające formę. W razie potrzeby dodać mąki lub wody. Pozostawić przykryte ściereczką na około 1,5 godziny, ale po ok. 45 minutach odgazować formując na blacie kulę i ponownie włożyć do miski. Po wyrośnięciu jeszcze raz odgazować, przykryć i dać odpocząć na około 20 minut. Uformować na blacie bochenek. Ułożyć go w koszyku wysypanym mąką do góry nogami. Posypać mąką, przykryć i odstawić na około 1,5 godz. aż podwoi swoją objętość. Rozgrzać piekarnik do 240 st. Na pierwszym poziomie od dołu, ułożyć kamień lub dużą blachę odwróconą do góry dnem. Przed włożeniem chleba spryskać piekarnik wodą za pomocą spryskiwacza do kwiatów.
Bochenek przełożyć delikatnie na łopatę lub deskę, odwracając koszyk. Chleb ponacinać, wsunąć do piekarnika i piec około 40 minut. Wystudzić na kratce.
Pieczywo najlepsze jest w dniu wypieku.
Przepis z książki "Drożdżowe wypieki"Małgorzaty Zielińskiej. Z tymże autorka upiekła z niego chleb.
wtorek, 18 stycznia 2011
Bułki z karmelizowaną cebulą
Nadzienie:
2 cebule
3 łyżki oliwy
2 łyżki wody
2 łyżki cukru (najlepiej brązowego)
1 łyżka octu winnego
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka tymianku
Cebulę pokroić w cienkie piórka. Na patelni rozgrzać oliwę i dodać wszystkie składniki. Na bardzo wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu, dusić przez 20 minut. Cebula powinna zmięknąć i się skarmelizować. Nie może być chrupiąca ani sucha.
Ciasto:
500 g mąki chlebowej np. typ 750 lub zwykłej pszennej
310 ml letniej wody
15 g świeżych drożdży lub 1 saszetka drożdży suszonych instant 1/2 łyżki cuku
1 płaska łyżka soli morskiej
mąka do podsypywania
Wsypać mąkę na stolnicę lub czysty blat i zrobić w niej zagłębienie.
Do zagłębienia wlać połowę wody, dodać drożdże, cukier, sól i wymieszać widelcem.
Powoli lecz zdecydowanie mieszać mąkę z wnętrza kopczyka z resztą składników. Kiedy masa będzie miała konsystencję gęstej smietany, wlać resztę wody. Mieszać, aż ponownie uzyskamy taką samą konsystencję, wówczas można wymieszać masę z resztą mąki z boków kopczyka. Wyrobić ciasto i odstawić w plastikowej misce aż podwoi swoją objętość czyli na około godzinę.
Kiedy podwoi objętość, należy wyrabiać je energicznie przez kolejne 30 sekund.
Uformować bułeczki dowolnej wielkości. Jeśli ciasto się lepi (choć nie powinno), ręce posmarować oliwą.
Bułeczki ułożyć na blasze, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.Następnie w każdej bułeczce zrobić cienkim nożem nacięcie i łyżeczką nakładać nadzienie do środka (im więcej, tym lepiej). Piekarnik nagrzać do temperatury 220 st C.
Wstawić do gorącego bułeczki i piec 20 minut.
Przepis z White Plate.
piątek, 14 stycznia 2011
Lekko słodkie bułeczki
600 g mąki pszennej
20 g świeżych drożdży
40 g cukru
50 g masła
1 jajko
240 ml mleka
1 łyżeczka esencji waniliowej
Kruszonka:
50 g miękkiego masła
50 g mąki
50 g drobnego cukru
2 łyżki płatków migdałów, pokruszonych
50 g mąki
50 g drobnego cukru
2 łyżki płatków migdałów, pokruszonych
Od mleka odlewam 2-3 łyżki mleka, dosypuję łyżeczkę cukru i rozprowadzam drożdże. Stawiam w ciepłym miejscu na kilkanaście minut. W rondelku lekko podgrzewam masło, mleko i cukier. Studzę. Następnie dodaję 1 jajko i szczyptę soli. Mieszam. Mąkę przesiewam, wlewam zaczyn i mieszam. Czekam kilka minut i stopniowo dodaję mleko z masłem i cukrem oraz łyżeczkę esencji. Ciasto wyrabiam ponad 10 minut. Odstawiam w misce w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1.5-2 godziny.
Po tym czasie urywam kawałki ciasta, formuję kulki i wykładam do natłuszczonej blachy, pozostawiając ok. 2 cm odstępy. Zostawiam do kolejnego wyrośnięcia przykryte ściereczką na około Kolejne 40 minut.
Bułki smaruję jajkiem rozmąconym z łyżką letniej wody.
Posypuję cukrem kryształem i makiem. Można zrobić do nich kruszonkę: wszystkie składniki połączyć w miseczce do konsystencji grudek i posypać bułki.
Najsmaczniejsze są w dniu wypieku. Przepis z White plate.
sobota, 18 grudnia 2010
Bułki z sezamem
210 ml wody lub mleka (można też wymieszać pół na pół)
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
10 g miękkiego masła
350 g mąki pszennej
do posmarowania: żółtko wymieszane z 1 łyżką wody
do posypania: sezam, mak, sól
Mąkę, sól i masło utrzeć ręką. W miseczce rozkruszyć drożdże, wsypać do nich cukier i wlać 4 łyżki ciepłego mleka lub wody. Dokładnie wymieszać i wlać do mąki. Powoli wlewać pozostałe mleko. Wyrobić rękoma lub mikserem. Ciasto jest dosyć luźne, ale nie należy podsypywać go mąką.
Przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą. Odstawić na 2 godziny do wyrośnięcia.
Piekarnik nagrzać do temp 230 st C. Ręce posmarować oliwą lub olejem. Z ciasta formować bułeczki (wyjdzie około 9 szt.), układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiając między nimi spore odstępy (5 cm). Odstawić do wyrastania na ok. 30 minut.
Bułeczki posmarować żółtkiem wymieszanym z łyżką wody, posypać makiem, sezamem lub solą
i wstawić do piekarnika na 5 min. Po tym czasie zmniejszyć temp. do 200 st C i piec około 15min.
Ostudzić na kuchennej kratce przykryte ściereczką. Bułki są idealne na śniadanie lub kolację.
Przepis z Pracowni Wypieków.
Drożdżówki z serem
Ciasto:
500 g mąki pszennej (ja użyłam ok. 600 g, bo ciasto było luźne)
21 g świeżych drożdży lub 1 łyżeczka suszonych instant
20 g miodu
2 jajka
250 g mleka
7 g soli (szczypta)
75 g miękkiego masła
Nadzienie:
400 g białego sera
3 łyżki cukru pudru
1 żółtko
1 łyżka cukru waniliowego
Do posmarowania: roztrzepane jajko
Zaczyn: Wymieszać drożdże z odrobiną cukru i ciepłego mleka, odstawić do rośnięcia na kilka minut.
Wymieszać mleko z miodem i jajkami. Dodać mąkę wymieszaną z drożdżami, miękkie masło i sól. Wyrobić gładkie ciasto. Pozostawić w ciepłym miejscu, przykryte, do podwojenia objętości.
Składniki na nadzienie utrzeć.
Z ciasta formować bułeczki, ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawić przykryte ściereczką do wyrośnięcia na ok. 30 minut. W każdej bułce zrobić solidne zagłębienie i napełnić nadzieniem.
Posmarować roztrzepanym jajkiem. Piekarnik nagrzać do 200 st C.
Piec 15-20 minut, do zrumienienia. Wystudzić na kratce. Z przepisu wychodzi około 17 drożdżówek.
Przepis od Liski, która znalazła go w książce Małgorzaty Zielińskiej "Drożdżowe wypieki".
Subskrybuj:
Posty (Atom)