Pokazywanie postów oznaczonych etykietą danie główne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą danie główne. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 24 czerwca 2012

Makaron ze szpinakiem

makaron
świeże liście szpinaku
1 opak. sera gorgonzola
3 łyżki sera mascarpone
suszone pomidory
czosnek
cebula

Makaron gotuję al dente. Na patelni, lekko podsmażam cebulę pokrojoną w kostkę i wyciśnięty czosnek. Dodaję liście szpinaku. Po ok. 5 minutach dokładam sery i suszone pomidory. Przyprawiam.
Mieszam z ugotowanym makaronem.

niedziela, 18 marca 2012

Kotleciki z soczewicy i kaszy pęczak

ugotowana soczewica zielona lub czerwona (ok. 200 g)
parę łyżek ugotowanej kaszy pęczak
1 cebula zrumieniona na maśle
przyprawy: sól, pieprz, zioła prowansalskie
1 jajko

Wszystkie składniki połączyć, doprawić i obtoczyć w bułce tartej. Smażyć. Podawać z sałatą.

Zapiekane bakłażany z serem

1 bakłażan
1 op. mozarelli
sos pomidorowy
pietruszka lub bazylia
jajko
bułka tarta
mąka

Bakłażana pokroić w plasterki, posolić i odstawić na chwilę. Następnie obtoczyć w mące, jajku i bułce i smażyć z obu stron na oleju aż się zrumieni. Ja mogę jeść już takiego:) Przełożyć do naczynia żaroodpornego, polać łyżeczką sosu, posypać mozarellą i zapiekać w 170 stopniach aż ser się zrumieni ok. 25 minut. Posypać ziołami. Polać resztą sosu.

piątek, 3 lutego 2012

Makaron ze startą cukinią


makaron tagliatelle
1 cukinia
parmezan
sok z cytryny
śmietana 12 proc.
2-3 ząbki czosnku
oliwa z oliwek

Na rozgrzaną oliwę wrzucamy czosnek i startą na grubej tarce cukinię. Podduszamy chwilkę (do miękkości), dolewamy śmietanę, kropimy sokiem z cytryny. Doprawiamy solą i pieprzem. Posypujemy parmezanem.

Gnocchi z suszonymi pomidorami, sosem serowym i bazylią


500 g gnocchi lub makaronu tagliatelle
150 ml śmietany 36 proc.
125 g sera brie
125 g sera camambert
50 g sera gorgonzola
75 g suszonych pomidorów w oleju
świeża bazylia
pieprz

Makaron lub kluski gotujemy. 
sos: Śmietanę wlewamy do garnka i zagotowujemy. Wrzucamy trzy sery pokrojone na drobne kawałki, mieszamy, przekładamy wszystko do kąpieli wodnej i cały czas mieszamy aż się wszystkie sery rozpuszczą. Jak zostaną nam jakieś kawałki to można delikatnie sos zmiksować. Następnie dodajemy do środka suszone pomidory pokrojone w paseczki. Sosem polewamy kluski. Na koniec doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem. Przepis Roberta Sowy.

sobota, 14 stycznia 2012

Spaghetti w sosie z gorgonzoli i białego wina

30 g solonego masła
200 g gorgonzoli pokrojonej na kawałki
150 ml śmietany kremówki
50 ml białego wina
2 łyżki świeżo posiekanej natki pietruszki
1/2 łyżeczki wędzonej przyprawy paprykowej
500 g makaronu

Roztop masło w średnim rondlu na małym ogniu. Wrzucić gorgonzolę i smażyć przez 2 minuty ciągle mieszając aż sr się roztopi. Wlać śmietanę, wino i podgrzać przez minutę stale mieszając. Wymieszać z natką pietruszki oraz przyprawą paprykową. Posolić. Ugotować makaron i wymieszać z sosem serowym.

czwartek, 8 grudnia 2011

Łosoś z migdałami

2 kawałki filetu z łososia
sól i pieprz
1 łyżka soku z cytryny + 1/2 łyżeczki skórki z cytryny
2 łyżki oliwy extra vergine
gałązka rozmarynu
4 łyżki płatków migdałów


Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Łososia doprawić solą, pieprzem, skropić sokiem z cytryny, natrzeć skórką z cytryny, posmarować oliwą extra vergine. Ułożyć w małej blaszce lub naczyniu żaroodpornym. Na filetach położyć po kawałku gałązki rozmarynu oraz płatki migdałów. Wstawić do piekarnika i piec przez około 12 minut, sprawdzić widelcem wbijając w środek filetu czy mięso jest już całkowicie upieczone. Jeśli płatki migdałów za bardzo zaczną się rumienić, można przestawić blaszkę z łososiem na niższą półkę piekarnika. Podawać z ryżem.
źródło: Kwestia smaku

piątek, 16 września 2011

Kotleciki z soczewicy

zielona soczewica
jajko
bułka tarta
marchewka
cebula

Soczewicę gotujemy. Cebulę podsmażam na maśle. Ugotowaną soczewicę mieszam z cebulą, jajkiem, startą na tarce marchewką, doprawiam solą i pieprzem. Część miksuję. Formuję kotleciki, obtaczam w bułce tartej i smażę z dwóch stron. Gdy farsz jest zbyt rzadki można dodać łyżkę mąki.

czwartek, 11 sierpnia 2011

Lazania ze szpinakiem

płaty lazanii lub makaron typu canelloni

Farsz:
250 g pieczarek, pokrojonych w plasterki
300 g młodych liści szpinaku
2 łyżki masła
ząbek czosnku, pokrojony w plasterki
szczypta gałki muszkatołowej
200 g ricotty

sos:
400 g pomidorów w puszcze lub świeżych
ząbek czosnku, pokrojony w plasterki
łyżka oliwy
sól i pieprz do smaku
1 łyżka oregano
ok. 200-300 g mozzarelli, startej na tarce

Na suchej patelni podsmażam pieczarki tak długo, aż wyparuje z nich woda (ok. 10-12 minut). Dodaję masło, kiedy się roztopi, szpinak i czosnek. Doprawiam startą gałką muszkatołową. Po ok. 3-4 minutach, zdejmuję z ognia. Odciskam na sicie nadmiar wody, przekładam z powrotem na patelnię, dodaję ricottę. Mieszam.

Sos:
Na patelni podgrzewam oliwę, dodaję czosnek i jak się zeszkli, pomidory. Gotuję 10 minut, aż nieco zgęstnieje. Dodaję oregano oraz sól i pieprz do smaku

Makaron gotuję zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Płaty lazanii na przemian przekładam farszem. Zalewam sosem pomidorowym, ścieram mozarellę i wstawiam do rozgrzanego do 200 st. piekarnika. Zapiekam około 30 minut.Farszem można też nadziać makaron typu canelloni.



piątek, 10 czerwca 2011

Lazania

ok. 20 płatków lazanii
1 pomidor
pomidory w puszcze
600 g pieczarek
30 dag sera żółtego
3 ząbki czosnku
2 cebule
sól, pieprz
ooregano
liście bazylii

Płatki lazanii obgotować przez dwie minuty w osolonej wodzie (garnek musi być duży, by płatki się nie przyklejały, jednorazowo wkładamy ok. 5 sztuk), następnie odcedzić, przelać zimną wodą i odłożyć.
Na oleju podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, dodać pokrojone w plastry pieczarki i smażyć ok. 5 minut. Przyprawić solą, pieprzem, oregano. Dodać pomidory z puszki, bazylię, pogotować ok. 10 minut. Doprawić do smaku. Naczynie żaroodporne lub blachę (ja robiłam w małej blaszce) wysmarować, ułożyć warstwę makaronu, na to sos pomidorowo-pieczarkowy, warstwę sera, następnie znów makaron, sos i ser. Zakończyć warstwą sosu, pokrojonym w plastry świeżym pomidorem i startym serem. Piec około 30 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.

poniedziałek, 21 marca 2011

Kotlety ziemniaczane z sosem grzybowym

3 duże ziemniaki
1 jajko
2-3 łyżki mąki pszennej
1 duża cebula lub 2 mniejsze
sól, pieprz 
łyżka masła
bułka tarta 

Ugotowane ziemniaki (mogą być z poprzedniego dnia) wystudzić i przepuścić przez praskę lub utłuc dokładnie widelcem. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na łyżce masła. Do ziemniaków dodać jajko, mąkę i ostudzoną cebulę. Przyprawić i wymieszać. Można zetrzeć marchewkę. Z ciasta formować niewielkie kulki, obtaczać w bułce tartej i delikatnie spłaszczać. Usmażyć na oleju na złoty kolor. Z przepisu wychodzi około 10 kotlecików.  

sos: 
7 suszonych grzybów
cebula 
2 łyżki masła
łyżka śmietany kwaśnej
sól, pieprz

Namoczone grzyby ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Dolać jeszcze szklankę wody. Dodać cebulę, masło, przyprawy. Pogotować chwilę, doprawić śmietaną.

wtorek, 8 marca 2011

Ciecierzyca z patelni


300 g ciecierzycy
2 małe cebule
pęczek natki pietruszki
3 łyżki masła
2-3 łyżki sosu sojowego
świeżo mielony czarny pieprz

Ciecierzycę zalewam wodą na noc. Rano gotuję do miękkości. Odcedzam. Cebulę kroję w piórka, podsmażam na maśle na brązowy kolor, dodaję ciecierzycę i smażę około 10 minut. Przyprawiam sosem sojowym i pieprzem. Na talerzu posypuję natką. Pyszne i sycące.
Źródło: Na Grabinie.

piątek, 5 listopada 2010

Kopytka z sosem z prawdziwków

kilogram ugotowanych ziemniaków (najlepiej dzień wcześniej)
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2,5 szklanki mąki pszennej
1 jajko
sól

Ziemniaki po ugotowaniu dokładnie rozgniatam widelcem lub praską i zostawiam do ostygnięcia. Gdy całkowicie wystygną, zagniatam je wraz z mąkami, odbrobiną soli i jajkiem. Odkrawam kawałek, formuję z tego wałek i kroję na 2 cm kawałki. Kopytka gotuję w osolonej wodzie około 3 minuty od wypłynięcia.

sos z grzybów:
garść suszonych prawdziwków lub innych grzybów
2 łużki masła
szalotka
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
sól, pieprz
2-3 łyżki natki pietruszki

Grzyby zalewam wodą i moczę kilka godzin lub przez całą noc. Następnie kroję je na kawałki i smażę na maśle przez kilkanaście minut. Dodaję pokrojoną w kostkę cebulę. Smażę, aż się zeszkli. Dolewam wodę, w których moczyły się grzyby, doprawiam solą i pieprzem i gotuję aż sos się zredukuje. Zagęszczam mąką ziemniaczaną (mąkę mieszam w odrobinie zimnej wody żeby nie powstałygrudki i wlewam do sosu). Dorzucam pokrojoną natkę.

niedziela, 10 października 2010

Greckie kotleciki


1 kg ziemniaków
200 g fety
sól, pieprz
szczypiorek
1 płaska łyżeczka chrzanu
2 ząbki czosnku 
jajko
mąka
olej np. rzepakowy

Ziemniaki gotuję w łupinach. Studzę i rozdrabniam widelcem. Dodaję fetę, dokladnie rozgniatam z ziemniakami, doprawiam. Następnie dodaję pokrojony szczypior, chrzan, czosnek i jajko. Masę wstawiam na godzinę do lodówki. Formuję z niej kotleciki, obtaczam w mące i smażę na oleju. Podaję z jogurtem greckim. Zamiast chrzanu można dać np. dymkę.

piątek, 1 października 2010

Fasolka po bretońsku (wegetariańska)

500 g drobnej fasoli
mały przecier pomidorowy
cebula
2-3 ząbki czosnku
pomidory w puszce
parówka sojowa
majeranek
sól
pieprz
liść laurowy
ziele angielskie

Fasolę moczę w zimnej wodzie przez całą noc. Wody powinno być dwa razy więcej niż fasoli. Następnego dnia gotuję ją w tej samej wodzie, dodając kilka ziarenek ziela angielksiego i liść laurowy. Solę. Na patelni podsmażam cebulę, gdy się delikatnie zrumieni, dodaję pomidory, chwilę gotuję i miksuję na gładki sos. Dolewam do ugotowanej fasoli wraz z wyciśniętym czosnkiem. Następnie na patelni podsmażam parówkę sojową z przecierem pomidorowym. Po chwili dodaję do fasolki, doprawiam solą i pieprzem i dużą ilością majeranku.

środa, 28 lipca 2010

Naleśniki z jagodami


150 g mąki
1 łyżeczka cukru pudru
2 jajka
250 ml mleka
szczypta soli
3 łyżki roztopionego masła
2 łyżki wody
jagody
jogurt grecki
cukier puder

Wszystkie składniki, z wyjątkiem masła, miksuję. Ciasto odstawiam na pół godziny, by odpoczęło, wtedy naleśniki są smaczniejsze. Przed smażeniem dodaję roztopione masło. Naleśniki smażę na suchej patelni. Jagody delikatnie ugniatam widelcem, dodaję 2 łyżki jogurtu i łyżkę cukru.

wtorek, 25 maja 2010

Naleśniki

150 g mąki
1 łyżeczka cukru pudru
2 jajka
250 ml mleka
szczypta soli
3 łyżki roztopionego masła
2 łyżki wody

Wszystkie składniki, z wyjątkiem masła, miksuję. Ciasto odstawiam na pół godziny, by odpoczęło, wtedy naleśniki są smaczniejsze. Przed smażeniem dodaję roztopione masło. Naleśniki smażę na suchej patelni.

czwartek, 6 maja 2010

Spaghetti aglio, olio e peperoncino


100 ml oliwy
1 główka czosnku
1 papryczka chili
parmezan
garść posiekanej natki pietruszki

Makaron gotuję al dente z łyżką oliwy. Czosnek i papryczkę oczyszczoną z gniazd nasiennych
kroję w kosteczkę. Na patelnię wlewam oliwę, wrzucam czosnek. Mieszam wszystko i lekko podsmażam. Dodaję papryczkę, smażę jeszcze przez chwilę, uważając, by nie przypalić czosnku.
Makaron odcedzam i wrzucam na patelnię z oliwą, czosnkiem i papryczką. Mieszam dokładnie. Po wyłożeniu na talerz posypuję tartym parmezanem i posiekaną natką pietruszki.

Paluszki rybne


380 g białej ryby

jajko

sucha bułka (kajzerka)

3/4 szklanki ciepłego mleka

bułka tarta do obtaczania

świeża, drobno posiekana natka pietruszki
 


Bułkę moczę chwilę w ciepłym mleku, odciskam. Miksuję ją krótko razem z rybą. Dodaję jajko, przyprawy (sól, pieprz, pietruszkę), mieszam. Jeśli masa jest zbyt luźna dosypuję ok. 1 łyżki tartej bułki do środka.
Formuję paluszki, obtaczam je w bułce i smażę na złoty kolor, odkładając na papier do pozbycia się nadmiaru tłuszczu.
Przepis pochodzi z bloga Na Grabinie.

niedziela, 25 kwietnia 2010

Kurczak z ricottą i pesto



4 piersi z kurczaka
100 g ricotty
5 łyżek pesto bazyliowego
2 łyżeczki oliwy
2-3 ząbki czosnku
łyżeczka soku z cytryny
sól, pieprz

Piersi poprzecinać z boku wzdłuż, by powstała kieszonka. Można je nieco rozbić tłuczkiem do mięsa, by nie były zbyt grube. Posolić i popieprzyć. Odstawić na kilka godzin. W misce wymieszać ricottę z pesto i czosnkiem oraz sokiem cytrynowym. Nałożyć farsz do każdej kieszonki i przełożyć mięso na wysmarowaną oliwą blaszkę. Z wierzchu posmarować kurczaki oliwą, posypać pieprzem i zapiekać około 40 minut. Można też wcześniej obsmażyć mięso (zanim nałożymy farsz).