Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciastka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciastka. Pokaż wszystkie posty

sobota, 17 marca 2012

Doskonałe babeczki marchewkowe

2/3 szklanki mąki pszennej
pół szklanki cukru 
1 łyżeczka sody oczyszczonej 
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia 
1 łyżeczka cynamonu 
1/4 łyżeczki zmielonych goździków 
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej 
1/4 łyżeczki ziela angielskiego 
1/4 łyżeczki soli 
1/3 szklanki oleju 
2 jajka, roztrzepane 
1 szklanka posiekanych orzechów włoskich 
pół szklanki posiekanych, odsączonych ananasów z puszki (dodałam suszonych) 
1 szklanka startej marchwi 
mleko (niekoniecznie)

W jednym naczyniu wymieszać składniki suche: mąkę, cukier, proszek, sodę, przyprawy.
W drugim naczyniu wymieszać jajka z olejem.
Połączyć zawartość obu naczyń, dodać marchewkę, orzechy i ananasy, wymieszać. Jesli ciasto będzie zbyt suche, dolać trochę mleka (ja tak zrobiłam).
Ciasto podzielić pomiędzy foremki na muffinki wyłożone papilotkami (nakładałam do wysokości papilotki). Piec w temperaturze 180ºC przez 25 minut, do tzw. suchego patyczka. 
Przepis na 1o babeczek.

Wierzch: 
125 g serka mascarpone 
2 łyżki cukru pudru 
wiórki kokosowe do dekoracji

Mascarpone wymieszać z cukrem. Wierzch każdej muffinki smarować serkiem, a boki obtaczać w wiórkach kokosowych.
źródło: Moje wypieki 

Babeczki z nutellą

150g miękkiego masła
pół szklanki cukru

3 jajka w temperaturze pokojowej

łyżeczka ekstraktu z wanilii

200g (1 i 3/4 szkl.) mąki
1/4 łyżeczki soli

2 łyżeczki proszku do pieczenia
łyżka soku z cytryny
nutella

Mąkę przesiać z solą i proszkiem do pieczenia. Masło utrzeć, a następnie zmiksować z cukrem na gładki krem. Dodawać pojedynczo jaja i wanilię, miksować (jeśli masa się zważy nie należy się przejmować). Dodawać mąkę po łyżce, ucierając na niskich obrotach.

 Foremki wyłożyć papilotkami. Nakładać do nich ciasto do 3/4-tych wysokości. Na każda babeczkę nałożyć po łyżeczce nutelli i wykałaczką lub końcem noża zrobić esy-floresy. Piec aż patyczek wbity w środek ciastka będzie suchy, ok. 20-25min. Piec w 170 st. C.

środa, 18 stycznia 2012

Ciasteczka o smaku chałwy


Składniki na około 30 ciastek:
pół szklanki pasty tahini 
1,5 szkl. mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
pół szklanki cukru pudru - następnym razem dam mniej, bo są bardzo słodkie 
100 g masła o temp. pokojowej  
ziarna sezamu do dekoracji

Wszystkie składniki wyrobić ręcznie, w malakserze lub mikserem.
Z ciasta formować kulki wielkości niedużego orzecha włoskiego, układać na blaszce (wyłożonej papierem do pieczenia), lekko spłaszczać dłonią. Uwaga: jeśli ciasto będzie zbyt suche można dodać 2 łyżki wody. Ciasteczka oprószyć delikatnie sezamem, przyklepać.
Piec w temperaturze 180°C przez około 15 minut. Po upieczeniu pozostawić chwilę na blaszce (będą dość miękkie), następnie przenieść na kratkę do całkowitego wystudzenia.
źródło: Moje wypieki

środa, 7 grudnia 2011

Pierniczki Agnieszki Kręglickiej

200 g masła
200 g cukru
2 jaja

1/2 szklanki płynnego miodu

1 łyżeczka esencji waniliowej

utarta skórka z cytryny
500-700 g mąki
1.5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki przyprawy do pierników
1 łyżeczka mielonego imbiru

 


Masło z cukrem ubić dokładnie mikserem. Dodać jaja, miód, wanilię i skórkę cytrynową. Wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i przyprawami. Dodać do masy maślanej i szybko wymieszać, aż składniki się połączą. Włożyć ciasto do lodówki na godzinę (można zostawić na noc). Kiedy stwardnieje, podzielić na cztery części i rozwałkować placki grubości 3 mm. Wyciąć foremką ciastka i ułożyć na blasze, na natłuszczonym pergaminie. Wstawić do piekarnika o temp. 180 st. C, piec 15 minut, aż się zrumienią. Ostudzić i dekorować lukrem.

Pierniczki są łagodne w smaku, mało korzenne, delikatnie maślane. Pyszne. Można dodać więcej przyprawy do piernika. Z tej porcji wychodzi ok. 100 ciasteczek.

czwartek, 11 sierpnia 2011

Śmietankowe ciasteczka

28 dag mąki pszennej
25 dag masła 
5 łyżek gęstej śmietany 
1 żółtko
1 białko do posmarowania
cukier kryształ do posypania 

Wszystkie składniki zagnieść i rozwałkować, wykrajać niezbyt cienkie ciasteczka. Posmarować białkiem i posypać cukrem (mocno, bo w składnikach ciasteczek nie ma przecież cukru). Piec na blaszce wyłożonej papierem około 17 - 20 minut, w temperaturze 175ºC, aż będą lekko zarumienione. Źródło: Moje wypieki. Ciastka smakują podobnie jak francuskie.

niedziela, 3 lipca 2011

Markizy z nutellą


80 g miękkiego masła
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
50 g drobnego cukru lub cukru pudru
1 jajko
50 g zmielonych orzechów laskowych
110 g mąki
25 g kakao

krem:
100 g gorzkiej czekolady, rozpuszczonej
50 g masła
110 g nutelli 


Mikserem ubijam masło, cukier, jajko i ekstrakt na gładką masę. Wsypuję zmielone orzechy, mąkę i kakao. Zagniatam. Zawijam w folię i wkładam do lodówki na co najmniej 1 godzinę.
 Po tym czasie ciasto dość cienko wałkuję (2-3 mm), wycinam kółka o średnicy około 4 cm, układam na blaszce. Piekę około 8 minut w temperaturze 170ºC. Robię krem. Rozpuszczam czekoladę w kąpieli wodnej, lekko studzę. Miksuję na gładką masę z masłem i nutellą. Pakuję do szprycy, przełożyć ostudzone ciastka.
 Można przełożyć je tylko nutellą. Z podanych składników nie wychodzi około 20 - 25 sztuk.

Ciastka są dosyć kruche, smakują lekko orzechowo. Źródło: Moje wypieki.

sobota, 25 czerwca 2011

Ciastka waniliowe



115 g miękkiego masła
50 g cukru waniliowego dobrej jakości (ja używam własnoręcznie robionego)
1 roztrzepane jajko
1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
200 g mąki
pół łyżeczki proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody
3 łyżki mąki ziemniaczanej

Do posmarowania:
1 jajko roztrzepane z łyżką mleka
gruby cukier do posypania

Masło ubijam z cukrem na puszystą masę, dodaję ekstrakt waniliowy, jajko, mąkę, proszek, sodę oraz mąkę ziemniaczaną i miksuję. Ciasto ma być miękkie, ale nie klejące.
Na stolnicy wysypanej mąką zagniatam ciasto i wykrawam kształty foremkami. Smaruję jajkiem, obsypuję cukrem i piekę w temp. 180 st. przez około 15 minut. Po upieczeniu studzę na kratce. Z podanych proporcji wyszło ponad 30 ciastek. Przepis z książki The cookie and biscuit bible.

czwartek, 17 marca 2011

Rogaliki zatapiane z nutellą


2,5 szklanki mąki pszennej + pół szklanki do podsypywania
2 jajka 
1/3 szklanki mleka 
2 łyżki kwaśnej śmietany 
120 g masła, roztopionego 
1/4 szklanki cukru ( ja użyłam waniliowego domowej roboty )
20 g drożdży świeżych lub 7 g drożdży suchych
twarda lub bardzo gęsta konfitura do nadziewania (rzadka się nie nadaje) lub nutella
jajko roztrzepane z łyżką mleka do posmarowania

Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżych najpierw zrobić rozczyn). Wsypać do miski i dodać jajka, mleko, śmietanę, masło i cukry. Wyrobić hakiem do ciasta drożdżowego lub ręcznie. Ciasto będzie się kleiło, ale starać się nie dosypywać mąki na tym etapie. Ciasto wyjąć z misy, obsypując delikatnie mąką uformować z niego kulę. Kulę owinąć bawełnianą lub lnianą ściereczką i zatopić w garnku z zimną wodą (woda powinna przykryć ciasto).
Gdy ciasto wypłynie wyjąć na stolnicę posypaną mąką, ponownie wyrobić, podsypując mąką. 
Moje ciasto wypłynęło po około 40 minutach, ale u autorki po około 2,5 godz. 
Ciasto podzielić na 4 części. Każdą z nich rozwałkować, tworząc koło o średnicy około 28 cm, podzielić na 8 trójkątów. U podstawy trójkąta kłaść trochę nadzienia (około pół łyżeczki, nie za dużo, bo wycieknie) i zwijać od podstawy formując rogaliki. Rogaliki układać na blaszce wysmarowanej masłem, odłożyć do wyrośniecia na 20 - 30 minut w ciepłe miejsce, przykryte lnianą ściereczką. Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem (ja tym razem nie smarowałam).
Piec w temperaturze 180ºC przez około 15 minut lub do zezłocenia. Po upieczeniu oprószyć pudrem i podawać. Przepis z blogu Moje wypieki z moimi zmianami. Z przepisu wychodzi około 35 rogalików. Są lekko słodkie, miękkie w środku, chrupiące na zewnątrz i długo świeże.

sobota, 5 marca 2011

Kruche ciasteczka czekoladowe

2 szkl. mąki pszennej
pół szkl. kakao
1/4 łyżeczki soli
170 g masła o temp. pokojowej
3/4 szkl. cukru pudru
1 jajko
1,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii

Masło utrzeć na jasną masę, dodać cukier i dalej ucierać.  Wbić jajko, dodać ekstrakt,  sól, i dokładnie utrzeć. Dodać mąkę wymieszaną z kakao. Utrzeć na gładką masę. Gotowe ciasto zawinąć w folię i schłodzić przez 1 godzinę w lodówce.
Po tym czasie ciasto wyjąć, rozwałkować na grubość około 3 mm, podsypując  mąką (byle nie za dużo). Foremką wycinać ciastka. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec w
 temperaturze 180ºC przez około 12 - 15 minut, w zależności od wielkości ciasteczek. Wystudzić na kratce. Źródło: Moje wypieki.

Rogaliki staropolskie z różą



1 kg mąki
50 g drożdży
100 g cukru
1/2 litra mleka
3 jajka
80 g masła
1 łyżeczka soli
1 jajko do smarowania
konfitura np.z płatków róży 

Drożdże wymieszać z 1/2 szklanki mleka, 1 szklanką mąki i 1 łyżką cukru. Zrobić rozczyn i odstawić na kilka minut. Jajka ubić z cukrem, pod koniec ubijania dodać sól, następnie połączyć z rozczynem. Wsypać resztę mąki i wyrobić gładkie ciasto - stopniowo dolewając mleko. Do wyrobionego ciasta dodać roztopione masło. Wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania. 
Wyrośnięte ciasto podzielić na porcje, każdą rozwałkować, nałożyć konfiturę i zwijać rogale. Odstawić do wyrastania, pozostawiając między nimi spore odległości bo rosną.
Piekarnik nagrzać do 200 st C. Rogale posmarować rozbełtanym jajkiem i piec około 15 minut. Robiłam z połowy porcji i wyszło mi 30 dużych rogalików. Przepis z White plate.

niedziela, 27 lutego 2011

Ciasteczka maślane. Proste i pyszne.


120 g miękkiego, dobrego masła
3 łyżki cukru pudru
150 g mąki
kilka kropel aromatu waniliowego lub śmietankowego

Składniki zagnieść. Z ciasta odrywać kawałki i robić kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Spłaszczać dłonią lub widelcem, jednocześnie robiąc wzorek. Piec w temp. 180 st. C. przez ok. 20 minut. Są kruche, delikatne w smaku i mocno maślane. Przepis: blog Moje wypieki.

czwartek, 17 lutego 2011

Ciastka owsiane


1/2 szkl. cukru

2 niepełne szklanki mąki
1 szkl. płatków owsianych

1 szkl. otrębów pszennych
1 łyżeczka sody

1 masło
garść ziaren słonecznika, posiekanych orzechów
sezam

Wszystkie składniki zagniatam. Formuję kulki, następnie je spłaszczam i obtaczam z dwóch stron w sezamie. Układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę w 180 st. około 40 minut.

niedziela, 6 lutego 2011

Faworki

Na 2-3 talerze faworków:

250 g mąki
3 żółtka
szczypta soli 
łyżka spirytusu
pół szklanki gęstej śmietany
3 kostki Planty

Do przesianej mąki dodaję żółtka, sól, spirytus i śmietanę. Wyrabiam ręką aż ciasto stanie się miękkie i elastyczne. Ciasto uderzam wałkiem przez kilka chwil. Zawijam w folię i wkładam na godzinę do lodówki. Wałkuję cienko i wykrawam prostokąty, a następnie robię w nich nacięcie i przewlekam przez otwór jeden róg. Smażę na złoty kolor, osączam i posypuję cukrem pudrem.

środa, 24 listopada 2010

Rogaliki drożdżowe mojej mamy

10 dag drożdży
1 kg mąki
1 margaryna
2 jajka
cukier waniliowy
1/2 szkl. cukru
szczypta soli
1 szkl. kwaśnej śmietany 18 proc.


Drożdże rozprowadzam z cukrem, dodaję śmietanę, Z mąki, margaryny, cukru waniliowego, soli wyrabiam gładkie ciasto. Dodaję jajka i drożdże. Wyrabiam dokładnie. Odstawiam na 2-3 godz. Dzielę na kilka części. Każdą cienko rozwałkowuję, wykrawam trójkąty i na każdy nakładam wiśnie. Zwijam. Piekę 10-15 min. w 180 st. C.

wtorek, 23 listopada 2010

Pepparkakor

 150 g melasy (syrop z buraków lub syrop klonowy)
110 g masła lub margaryny
100 g cukru pudru
375 g mąki pszennej
1/2 łyżeczki cynamonu
1 i 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki mielonych goździków
1/4 łyżeczki soli
duże jajko
2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika

W małym garnuszku podgrzać melasę, masło i cukier, od czasu do czasu mieszając. Zdjąć z ognia i odstawić na pół godziny, by przestygło.
W dużej misce przesiać mąkę, proszek do pieczenia, przyprawy i sól. W środku zrobić wgłębienie i dodać jajko razem z melasą. Zagnieść przy pomocy miksera - zagniatanie ręczne jest trudne ze względu na fakt, że ciasto jest bardzo klejące. Przykryć kulę folią przezroczystą i schłodzić w lodówce ok. 2 godziny.
Odkrawając małe porcje ciasta, rozwałkować je (im cieniej, tym lepiej) na silionowej macie lub od razu na oprószonej mąką blaszce. Nastepnie foremkami wyciąć dowolne kształty.
Piec w temperaturze 175ºC przez 8 - 10 minut - do czasu, aż brzegi pierniczków zaczną się rumienić. Wyjąć z piekarnika, ostudzić na kratce.
Przechowywać w szczelnie zamkniętej puszce. Z każdym kolejnym dniem stają się smaczniejsze. Przepis z bloga Moje wypieki.

Pierniczki prawie jak alpejskie

1 kg mąki pszennej
8 żółtek 
3 białka
1,5 szkl. cukru (można dać mniej)
3 łyżki kakao
200 ml gęstej kwaśnej śmietany
3 łyżeczki sody
4 łyżeczki przypraw (2 cynamonu, 1 goździków, 1/2 kawy rozpuszczalnej, 1/2 pieprzu). Można dodać przyprawę do pierników
1 kostka masła (250 g)
400 g miodu

Dzień przed pieczeniem:
Kakao wymieszać z mąką w dużej misce, odstawić. Miód zagotować z przyprawami, odstawić, włożyć masło, poczekać aż się rozpuści, a potem wystygnie. W śmietanie rozpuścić sodę, odstawić - śmietana zwiększy swą objętość (powinna mieć temperaturę pokojową). Białka ubić na pianę, dodać cukier, ubijając, dodawać żółtka. Ubite jaja wlewać do mąki i delikatnie wymieszać, wlać miód i dalej mieszać. Na koniec dodać śmietanę z sodą. Ciasto będzie dość rzadkie. Odstawić je przykryte w chłodne miejsce, w ciągu 24 godzin zgęstnieje.

W dniu pieczenia:
Ciasto podsypać mąką, rozwałkować na gubość 3 mm (nie cienko, najsmaczniejsze są te grubsze pierniczki) i wykrawać pierniczki. Mocno podsypywać maką.
Blachę wyłożyć papierem lub folią aluminiową, pierniczki ułożyć w pewnej odległości od siebie. Piec w temperaturze 180ºC przez 7-12 minut (w zależnosci od grubości i wielkości, ja piekłam 7 minut). Studzić na kratce. Można pierniczki polukrować lub ozdobić. Jeśli mają być błyszczące, przed pieczeniem posmarować roztrzepanym białkiem.
Pierniczki są mięciutkie jak są ciepłe, potem lekko twardnieją, są mięciutkie znowu po 2 tygodniach (czyli piec minimum 2 tygodnie przed świętami) i przechowywać w szczelnym pojemniku.
Przepis z bloga Moje wypieki. 

Katarzynki

20 dag miodu
1 łyżeczka przypraw korzennych 
kilka łyżek karmelu lub łyżka kakao
10 dag cukru
1 jajko
40 dag mąki pszennej 
3 łyżeczki proszku do pieczenia 

Do płynnego miodu dodaję przyprawy korzenne, cukier, karmel dla koloru, jajko,  mąkę z proszkiem do pieczenia. Zagniatam dość twarde ciasto, wałkuję na grubość 5 mm - 1 cm (nie cieniej) i wykrawam foremką katarzynki. Smaruję z wierzchu wodą i piekę na natłuszczonej i wysypanej mąką blaszce około 12 - 20 minut w temperaturze 190ºC uważając by ich nie spiec. 
Pierniczki przez kilka dni są twarde. Trzeba zostawić je na kilka dni w otwartej puszce, by zmiękły. 
Przepis z bloga Moje wypieki.