Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasta. Pokaż wszystkie posty

piątek, 8 czerwca 2012

Ciasto z rabarbarem i budyniem


200 g miękkiego masła 
110 g drobnego cukru do wypieków 
2 jajka 
185 g mąki pszennej 
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej 
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia 
40 g proszku budyniowego, waniliowego lub śmietankowego 
350 g obranego i pokrojonego na kawałki rabarbaru 
kilka łyżek cukru demerara 

budyń: 
2 płaskie łyżki proszku budyniowego, waniliowego lub śmietankowego 
2 - 3 łyżki cukru 
250 ml mleka (1 szklanka) 
1 łyżka masła 
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

Na początku przygotować budyń. Ze szklanki mleka (250 ml) odlać około 70 ml. Większą część mleka zagotować, z pozostałymi 70 ml rozrobić proszek budyniowy i cukier; rozrobione wlać do wrzącego mleka, zmniejszyć gaz, zagotować, mieszając by nie zrobiły się grudki. Zdjąć z palnika, natychmiast dodać masło i ekstrakt, wymieszać. Budyń przykryć folią spożywczą, by nie zrobił się kożuch, odstawić do wystudzenia.

Przygotować ciasto. Miękkie masło umieścić w misie miksera i zmiksować na gładką, puszystą masę. Dodać cukier i nadal ucierać. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując cały czas. Mąkę, sodę, proszek do pieczenia i proszek budyniowy przesiać, dodać do masy maślanej, krótko zmiksować, tylko do połączenia się składników. Ciasto podzielić na dwie części.
Formę tortownicę o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dno wyłożyć połowę ciasta, wyrównać. Następnie równo wyłożyć ostudzony budyń. Na niego łyżeczką wyłożyć drugą połowę ciasta, wyrównać. Ciasto powinno całkowicie pokryć budyń. Na górę poukładać rabarbar - można go powciskać w ciasto i wierzch posypać kilkoma łyżkami cukru demerara.
Piec w temperaturze 170ºC przez 1 godzinę i 15 minut. 
źródło: Moje wypieki 

sobota, 17 marca 2012

Pyszne marchewkowe z kremem

2/3 szklanki mąki pszennej
pół szklanki drobnego cukru
1 łyżeczka sody oczyszczonej
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1/4 łyżeczki zmielonych goździków
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki ziela angielskiego
1/4 łyżeczki soli
1/3 szklanki oleju rzepakowego lub z orzechów włoskich
2 jajka, roztrzepane
1 szklanka posiekanych orzechów włoskich
pół szklanki posiekanych, odsączonych ananasów (z puszki lub świeżych)
1 szklanka startej na średnich oczkach marchewki

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W jednym naczyniu wymieszać składniki suche: mąkę, cukier, sól, proszek, sodę, przyprawy.
W drugim naczyniu roztrzepać jajka z olejem.
Połączyć zawartość obu naczyń, dodać marchewkę, orzechy i ananasy, wymieszać łyżką.
Formę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do formy wyłożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 175ºC przez 40 - 45 minut, do tzw. suchego patyczka. Wystudzić w formie, następnie wyjąć i wystudzić na kratce.

Krem z philadelphii:
300 g serka philadelphia
6 łyżek masła, w temperaturze pokojowej
1,5 szklanki cukru pudru, przesianego
1 łyżeczka ekstraktu lub pasty z wanilii
4 łyżki mascarpone

Wszystkie składniki umieścić w mikserze i utrzeć na gładką masę.
Wystudzone ciasto przekroić wzdłuż. Połową kremu przełożyć ciasto, resztę rozsmarować na górze. Ozdobić orzechami włoskimi, delikatnie oprószyć cynamonem.
źródło: Moje wypieki z moimi zmianami

środa, 14 marca 2012

Ciasto cytrynowe

1 szklanka cukru (dałam mniej - 3/4 szklanki)
1,5 szklanki mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
4 jaja
pół szklanki gęstej kwaśnej śmietany
3,5 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
skórka otarta z 3 cytryn
6 łyżek rozpuszczonego i przestudzonego masła

Składniki na lukier:
pół szklanki cukru pudru
sok z połowy cytryny

Piekarnik nagrzać do 175°C, przygotować formę keksówkę (22 x 8 cm). W misce wymieszać mąkę, cukier i proszek do pieczenia. Dodać lekko roztrzepane jaja i wymieszać mikserem, aż do uzyskania gładkiej masy. W osobnym garnuszku połączyć ostudzone masło, śmietanę i sok i skórkę z cytryny. Wlać do masy z jajkami, wymieszać, można zmiksować. Ciasto przelać do formy i piec około 60 minut w formie z kominem. Z cukru pudru i soku z cytryny zrobić lukier (dokładnie wymieszać, można dodać odrobinę gorącej wody). Polać ciasto. Źródło: Moje Wypieki. 

piątek, 3 lutego 2012

Metrowiec

Na zdjęciu upieczone i pokrojone dwa ciasta, przed przełożeniem kremem.

Składniki na ciasto jasne: 
1,5 szklanki mąki 
3/4 szklanki cukru
4 jajka 
8 łyżek ciepłej wody 
8 łyżek oleju 
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia 
szczypta soli

Oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą, lekką i jasną masę (najlepiej mikserem). Po utarciu powoli dolewać olej i wodę, cały czas miksując. Na końcu wsypać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, zmiksować.
Białka ubić z solą na sztywną pianę, wmieszać delikatnie do przygotowanego ciasta.
Ciasto wlać do blaszki o wymiarach 12 x 36 cm i piec około 45 minut w temperaturze 170ºC, do tzw. suchego patyczka. Ostudzić.

Składniki na ciasto kakaowe:
Takie jak powyżej, tylko odejmujemy 3 łyżki mąki i zamiast tego dodajemy 3 łyżki kakao. Przygotowywanie i pieczenie jak wyżej.

Masa budyniowo - maślana: 
3 szklanki mleka 
3 łyżki mąki pszennej 
3 łyżki mąki ziemniaczanej 
sok z połowy cytryny 
1 łyżka ekstraktu z wanilii, zamiast można dodać alkohol 
pół szklanki cukru 

250 g miękkiego masła
2 szklanki mleka ugotować z cukrem. Pozostałą szklankę mleka zmiksować z mąką, sokiem z cytryny i ekstraktem na gładką, bezgrudkową masę. Zmiksowane mleko wlać do wrzącego mleka, pogotować do zgęstnienia. Odstawić, całkowicie ostudzić. Można przykryć powierzchnię folią, tak by dotykała budyniu, by nie zrobił się kożuch.
Miękkie masło utrzeć mikserem na gładką masę. Powoli dodawać masę budyniową, cały czas miksując.

Polewa: 
200 g czekolady gorzkiej 
100 g masła
Masło podgrzewać na małym palniku, dodać połamaną czekoladę, wymieszać, po roztopieniu natychmiast zdjąć z palnika. 

Ciasto jasne i kakaowe pokroić na kromki o grubości 1 cm. Kromki układać na przemian, przekładając je masą kremową. Mniej więcej wygląda to tak: na tacy/deseczce stawiamy jasną kromkę, bierzemy do ręki kakaową, smarujemy ją grubo masą kremową, przykładamy do jasnej, itd. Na koniec polewamy polewą czekoladową. Ciasto kroić na ukos (najlepiej skos obejmujący 3 kromki). Przechowywać w lodówce.
źródło: Moje wypieki 

czwartek, 8 grudnia 2011

Ciasto marchewkowe

1 i 1/4 szkl. oleju
4 jaja
2 szkl. drobno utartej marchewki
2 szkl. mąki
2 szkl. cukru (ja daję jedną lub 1,5)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki sody
szczypta soli
orzechy, rodzynki

Jaja utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodawać stopniowo mąkę i olej, na końcu marchew, proszek do pieczenia, sodę, cynamon, orzechy i rodzynki. Piec w temp. 180 st., ok. 40 min.

Polewa:
czubata łyżka kakao
4 łyżeczki cukru
łyżeczka masła
2 łyżeczki zimnej wody

Wszystkie składniki połączyć i gotować na bardzo małym ogniu aż do rozpuszczenia cukru. Smarować zimne ciasto.
źródło: Marta Gessler 

czwartek, 7 lipca 2011

Ciasto z porzeczkami i bezą


ciasto:
3 żółtka
2/3 szklanki cukru pudru
cukier waniliowy
1 1/2 szklanki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 czubate łyżki masła
5 łyżek mleka
2 łyżeczki proszku do pieczenia

beza:
3 białka
4 łyżki cukru pudru
1 łyżka soku z cytryny
300 g porzeczek
szczypta soli

Żółtka ucieram z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Do masy przesiewam oba rodzaje mąki z proszkiem, mieszam. Dodaję wcześniej stopione i ostudzone masło oraz mleko. Ciasto wykładam na foremkę (najlepiej zrobić to natłuszczonymi dłońmi). Spód piec przez 15 minut w temp. 180 st. C. Pianę ubijam na sztywno, dodaję cukier, następnie owoce i delikatnie mieszam łyżką. Wykładam na podpieczone ciasto. Ponownie wstawiam do piekarnika, piekę do momentu, gdy wierzch bezy stanie się ciemnozłoty. Źródło: Kuchnia Agaty. Ciasto jest lekko kwaśne.

piątek, 10 czerwca 2011

Tarta z truskawkami i mascarpone

Kruchy spód: 
200 g mąki
2 - 3 łyżki cukru pudru
100 g zimnego masła
1 jajko
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Krem mascarpone:
1/2 kg sera mascarpone, schłodzonego
5 łyżek cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1/2 szklanki śmietanki kremowej 30%, bardzo zimnej

Truskawki z malinowym syropem sherry
1/2 kg truskawek
5 łyżek konfitury malinowej (można ją zastąpić świeżymi malinami, ugotowanymi z cukrem i przeciśniętymi przez sito)
5 łyżek słodkiego sherry (lub w wersji dla dzieci 3 - 4 łyżki soku z cytryny)



Kruchy spód: Przesianą mąkę, cukier puder i pokrojone na kawałki masło włożyć do misy miksera i miksować mieszadłem aż z ciasta zrobią się okruszki (można też posiekać masło z mąką na stolnicy). Dodać jajko oraz wanilię i jeszcze chwilę miksować aż składniki zaczną się łączyć (ciasto można też zagnieść ręcznie). Ulepić kulę z ciasta, zawinąć w przeźroczystą folię i włożyć do lodówki na 1/2 godziny. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Rozwałkować ciasto na podsypanej mąką stolnicy na około 3 mm placek. Aby wałek nie przyklejał się do ciasta, można je przykryć przeźroczystą folią. Zawinąć ciasto na wałek i przenieść je do formy na tartę o średnicy 24 cm. Ciastem wyłożyć dno i boki formy. Przyciąć wystające brzegi ciasta. Spód tarty dokładnie podziurkować widelcem i wstawić ją do lodówki na 1/2 godziny. Tartę przykryć papierem do pieczenia i obciążyć. Piec przez 15 minut. Zdjąć papier i pozostawiając część obciążenia, piec tartę przez kolejne 8 - 10 minut, aż się lekko zrumieni. Ostudzić w formie. 

Krem mascarpone: Ser mascarpone wymieszać z cukrem i wanilią, a następnie z ubitą na bardzo sztywną pianę śmietanką kremową. Krem wyłożyć na spód tarty. Przed samym podaniem na krem wyłożyć truskawki w syropie. 

Truskawki z malinowym syropem sherry: truskawki opłukać i oderwać szypułki, przekroić na połówki. Konfiturę podgrzać, wymieszać z sherry, ostudzić i połączyć z truskawkami. Jeśli tartę będziemy przechowywać dłużej, najlepiej nie wykładać truskawek od razu, tylko zrobić to dopiero przed samym podaniem, np. już na talerzykach, na odkrojonych kawałkach ciasta. Zapobiegnie to namoczeniu kruchego spodu sokami.
Źródło: Kwestia Smaku

piątek, 25 lutego 2011

Szarlotka razowa


spód:
150g mąki orkiszowej pełnoziarnistej 
szczypta kurkumy
75g zimnego masła, pokrojonego w kawałki
1 żółtko
55g syropu z agawy, fruktozy (lub cukru)
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
szczypta imbiru
szczypta soli
1 łyżeczka kwaśnej śmietany (opcjonalnie)

Do mąki dodać kurkumę i wymieszać. Dodać masło i wymieszać by równomiernie pokryło się mąką. Dodać żółtko, fruktozę (lub cukier) i ekstrakt z wanilii, wymieszać, dodać imbir, sól i ew. śmietanę. Szybko zagnieść ciasto, uformować kulę, włożyć do plastikowej torebki i chłodzić w lodówce, przez ok. 30min. Piekarnik nagrzać do 170st. Schłodzonym ciastem wyłożyć lekko natłuszczoną i wyłożoną pergaminem foremkę (użyłam foremki o śr. 24cm, ciastem wykleiłam też boki) i podpiec przez 15min.

Nadzienie:
1kg kwaskowych jabłek
2 łyżki masła
5 łyżek syropu z agawy, płynnego miodu (lub cukru)
2 goździki, utłuczone w moździerzu
1 czubata łyżeczka cynamonu
odrobinka soli

Jabłka zetrzeć na tarce w plasterki. Na rozgrzaną patelnię wrzucić masło, gdy zacznie się topić dodać utłuczone w moździerzu goździki, odrobinkę soli i jabłka, wymieszać i dusić 2-3 min. Podlać kilkoma łyżkami wrzątku, wymieszać, dodać syrop/ miód (lub cukier) oraz cynamon, wymieszać i dusić do momentu aż jabłka zmiękną i prawie się rozpadną a sok odparuje. Odstawić.

Kruszonka:
55g mąki orkiszowej pełnoziarnistej (lub zwykłej pszennej)
kurkumy na czubku noża
30g zimnego masła
25g fruktozy (lub cukru)
kilka kropli ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
2 łyżki płatków owsianych
odrobinka soli

Składniki kruszonki wymieszać w podanej kolejności, wyrabiać palcami, aż powstaną "okruszki"
Na podpieczony spód wyłożyć podduszone jabłka. Wierzch obsypać kruszonką.
Piec 40-45min w 165-170st.C. Jeśli wierzch zacznie się zbytnio przypiekać, przykryć folią aluminiową.
Przepis z blogu Trufli.

niedziela, 6 lutego 2011

Ciasto migdałowo-cytrynowe

100g miękkiego masła
100g syropu z agawy, fruktozy (lub 120g cukru)
3 średnie jajka
150g mielonych migdałów
szczypta imbiru
szczypta soli
sok i otarta skórka z 1 sporej cytryny
kurkumy na czubku noża

Piekarnik rozgrzać do 190st.C. Masło utrzeć z agawą, fruktozą (lub cukrem), wciąż miksując dodawać po jednym jajku. Dodać migdały i wymieszać. Dodać imbir, wymieszać, dodać sól i ponownie wymieszać. Wlać sok z cytryny i otartą skórkę i mieszać, aż masa wchłonie sok. Dodać kurkumę, wymieszać i masę przełożyć do natłuszczonej foremki wyłożonej pergaminem. Można posypać orzeszkami pini po wierzchu. Piec 30-35 min. Przepis z blogu Trufli.

wtorek, 23 listopada 2010

Piernik staropolski albo pierniczki

pół kilograma miodu 
1 szkl. cukru 
25 dag masła 
1 kg mąki pszennej 
3 jajka 
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
pół szkl. mleka
pół łyżeczki soli 
3 torebki przyprawy do piernika

Surowe ciasto musi dojrzewać w chłodnym miejscu. Najlepiej przygotować je 5-6 tygodni przed świętami. Miód, cukier i masło podgrzewam, niemal do wrzenia, porządnie mieszam i odstawiam do ostygnięcia. 

Do chłodnej masy dodaję mąkę pszenną, jajka, sodę o czyszczoną rozpuszczoną w połowie szklanki mleka, sól i przyprawę do piernika. Ciasto starannie wyrabiam i przekładam do kamionkowego lub emaliowanego garnka. Ciasto ma dość luźną konsystencję, ale w zimnie tężeje i da się potem rozwałkować.
Przykrywam ściereczką i odstawiam do lodówki na 5 - 6 tygodni. 
Piekę 3 - 4 dni przed świętami.

 Po wyjęciu z lodówki dzielę ciasto na 3 części i wałkuję każdą na około pół centymetra, podsypując mąką.  Piekę w dużej blaszce w temp. ok.160-180 st. C przez około 15-20 minut. Placki studzę. Przekładam podgrzanymi powidłami i masą kajmakową. Przykrywam arkuszem papieru, obciążam i odstawiam do skruszenia.
Piernik polewam czekoladą lub lukrem.
Przepis Apolki z moimi zmianami.
Można z niego zrobić pierniczki. Ciasto jest bardzo klejące, trzeba podsypywać je mąką.


Proporcje na pół porcji:
250g miodu

1szkl cukru

125g masła

0,5kg mąki
2 jajka
1,5 łyżeczki  sody
62,5ml mleka
szczypta soli

1,5 torebki przyprawy do piernika 



Lukier 1:
1 białko
1 szkl. cukru pudru

Białko ucieram z cukrem pudrem drewnianą łyżką, by nie było grudek. Lukier powinien być bardzo gęsty więc jeśli potrzeba dosypuję pudru, nawet do pół szklanki.

Lukier 2:
1 szkl. cukru pudru
 2-3 łyżki gorącej wody lub soku z cytryny
Cukier dokładnie rozprowadzić z wodą, jeśli będzie zbyt gęsty, dodać kilka kropel wody, jeśli zbyt rzadki - dosypać cukru pudru. Polać ciasto, bo  lukier szybko zastyga.


Glazura czekoladowa z przepisu Bajaderki:
28 g gorzkiej czekolady 
3 i 1/4 szkl. cukru pudru 
2,5 łyżki gorzkiego kakao 
2 łyżeczki syropu kukurydzianego (lub melasy, miodu, golden syrupu) 
1/3 szkl. wody 
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Czekoladę pokruszyć na mniejsze kawałki, rozpuścić w małym rondelku nad parą cały czas mieszając. Cukier puder przesiać z kakao do dużej miski. Syrop kukurydziany i wodę doprowadzić do wrzenia w małym rondelku, wymieszać i wlać do miski z cukrem - dobrze wymieszać (najlepiej mikserem). Dodać roztopioną czekoladę i ekstrakt z wanilii, ciągle mieszając, aż masa będzie gładka i lśniąca. Skorygować konsystencję kroplami gorącej wody w razie potrzeby, dobrze miksując za każdym razem. Ozdobić pierniczki (ja nabijam delikatanie pierniczek od spodu na wykałaczkę, następnie maczam w glazurze).
Glazura dość szybko krzepnie, można ją trzymać w naczyniu z gorącą wodą w czasie nakładania na pierniczki. Gdyby zastygła całkowicie, można ją podgrzać i dodać kilka kropel gorącej wody, wymieszać do gładkości.

niedziela, 10 października 2010

Ciasto karmelowe


200 g cukru
125 ml śmietany UHT 36 proc.
125 ml mleka
200 g miękkiego masła
3 jajka
łyżeczka ekstraktu z wanilii
250 g mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
garść orzechów ziemnych w karmelu
kilka krówek

Tortownicę o śr. 24 cm wysmarować małem i obsypać bułką tartą.  Cukier z odrobiną soli wsypuję do rondla i mieszając, podgrzewam na małym ogniu do czasu, aż powstanie karmel. 
Zdejmuję z ognia i ostrożnie (może pryskać!) wlewam do karmelu mleko i śmietanę.
Mieszam trzepaczką tak długo, aż powstanie jednolita masa. Jeśli karmel zaczyna twardnieć lub pojawiają się w nim grudki, należy podgrzać go na małym ogniu, mieszając. Karmel raczej na pewno nie połączy się od razu z mlekiem, więc warto podgrzewać go na malutkim ogniu. Masło ucieram w misce i wlewam powoli przestudzony karmel. Wbijam jajka i dodaję wanilię. Następnie dodaję mąkę z proszkiem, orzechy i pokrojone krówki. Wlewam do formy i wstawiam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Z zewnątrz ciasto powinno być rumiane i chrupiące, w środku - lekko wilgotne.
Przepis z White Plate.

sobota, 12 czerwca 2010

Ciasto czekoladowo - bananowe



100g gorzkiej czekolady
150g miękkiego masła
170g cukru muscovado lub trzcinowego
3 jajka
175g mąki pszennej
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
25g kakao
2 duże banany


Czekoladę rozpuszczam w kąpieli wodnej, masło ucieram z cukrem na gładką i jasną masę. Dodaję po jednym jajku, dokładnie ubijając. Przesianą mąkę, proszek i kakao dodaję do masy i mieszam łyżką.
Banany rozgniatam widelcem i dodaję do masy, mieszam. Wkładam do wysmarowanej masłem keksówki i piekę w piekarniku nagrzanym do 180 st C przez 50-60 minut.
Przepis z bloga White Plate.

poniedziałek, 24 maja 2010

Fale Dunaju


1 masło
2 szkl. mąki
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
5 jaj
1,5 szkl. cukru

Masło, cukier i żółtka ucieram na jednolitą masę. Z białek ubijam pianę i dodaję ją do masy na przemian z jedną łyżką mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia. Ciasto dzielę na dwie połowy. Białą część układam łyżką na blasze lub w tortownicy (tworząc obok miejsce na ciemną masę). Do drugiej części masy dodaję kakao rozpuszczone w 2 łyżkach wody i układam obok białej masy. Piękę około 45 minut w 180 st. C.

Krem
o,5 l mleka
3/4 szklanki cukru
laska wanilii
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 masło

Szklankę mleka z cukrem i wanilią zagotowuję. W pozostałym mleku mieszam mąki, by nie było grudek i wlewam do gotującego się mleka. Mieszam szybko, by nie powstały grudki, chwilę gotuję, aż powstanie budyń. Masło miksuję, dodaję ostudzony krem budyniowy i rozsmarowuję na wystudzonym cieście.
Można polać polewą lub posypać starą gorzką czekoladą.

Polewa:
2 łyżki kakao
12 dag margaryny
3 łyżki wody
12 dag cukru pudru

Wszystkie skladniki zagotować, polewać po schłodzonym kremie.

sobota, 24 kwietnia 2010

Tarta z jabłkami i sosem waniliowym


Ciasto:
250 g mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
2-3 łyżki śmietany
130 g zimnego masła, pokrojonego w kostkę

Nadzienie:
2 duże jabłka (ok.400 g), które należy obrać, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w plasterki
50 g mąki pszennej
2 jajka
100 g drobnego cukru
170 g jogurtu naturalnego
1 łyżeczka esencji waniliowej

Mąkę, sól, masło i śmietanę zagniatam szybko. Formę do tart (o średnicy ok. 25 cm) wylepiam ciastem. Nakłuwam widelcem i podpiekam spód przez około 12 minut w temp. ok. 200 st C. Powinien bardzo delikatnie się zrumienić. W tym czasie przygotowuję nadzienie. Jajka miksuję z cukrem, jogurtem, wanilią i mąką na gładką masę bez grudek. Na podpieczonym spodzie układam w okrąg plasterki jabłek. Następnie wylewam na jabłka masę jogurtową. Wstawiam do gorącego piekarnika i piekę ok. 40 minut.
Przepis pochodzi z bloga Whiteplate.

piątek, 9 kwietnia 2010

Ulubiony sernik Marty Gessler

1 kg białego sera
200 g masła
250 g cukru pudru
10 jaj
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 lyżki mąki pszennej
laska wanilii

spód:
200 g kakaowych herbatników
100 g masła
1 łyżka kakao

spód:
Do malaksera wsypać pokruszone herbatniki i kakao. zmiksować. Następnie dodać masło i wymieszać. Herbatnikową masę przełożyć do okrągłej formy, ugnieść palcami. Wstawić do rozgrzanego piekarnika na około 15 minut, potem wyjąć i ostudzić. Przygotowując masę serową, należy pamiętać o wyjęciu skladników z lodówki, powinny mieć temperaturę pokojową.

sernik:
Do malaksera włożyć pokrojone na kawałki masło, dodać cukier, miksować aż masło zbieleje. Oddzielić żółtka od białek. Następnie cały czas miksując dodawać do masła po jednym żółtku, a potem porcjami ser. Na końcu wsypać mąkę pszenną, ziemniaczaną i ziarenka wanilii wyskrobane z laski. Białka ubić na sztywno. Do masy serowej dodać część piany i wymieszać, potem dodawać pozostałe białka i całość jeszcze raz wymieszać. Przelać do formy i piec godzinę w temp. 180 st. Po upieczeniu dobrze jest zostawić sernik w uchylonym piekarniku.

wtorek, 6 kwietnia 2010

Babka gotowana na Wielkanoc




1 masło
pół szkl. cukru pudru
5 jaj (piana)
1 szkl. mąki pszennej
1 szkl. mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 op. cukru waniliowego
1 łyżka octu

polewa:
pół kostki masła
pół szklanki cukru pudru
2 łyżki kakao
2 łyżki mleka

W mikserze ucieram miękkie masło, dodaję cukier i cukier waniliowy, wrzucam po jednym jajku. Dokładnie mieszam. Dodaję mąki i proszek do pieczenia, ocet. Pianę ubijam na sztywno, dodaję do masy i mieszam łyżką bardzo delikatnie. Ciasto przelewam do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą zamykanej formy z kominkiem do gotowania. Zamykam ją, wstawiam do garnka i wlewam wrzątek (powinien sięgać mniej więcej do połowy wysokości formy). Babkę gotujemy na małym ogniu w szczelnie przykrytym pokrywką garnku ok. 1 godz i 15 min. Po zdjęciu z ognia ciasto zostawiamy w otwartej formie na ok. 10 min. Ostrożnie wyjmujemy i polewamy polewą czekoladową.

Przygotowując polewę, wszystkie skladniki wkładam do garnka i gotuję chwilę. Polewam ciepłą polewą, jeszcze ciepłą babkę.

Mazurek kajmakowo-czekoladowy



Ciasto:
250 g mąki
160 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka

Masa:
puszka gotowej masy kajmakowej lub krówkowej
pół tabliczki ciemnej, gorzkiej czekolady
3 łyżki mleka

Dodatkowo:
migdały sparzone
skórka pomarańczowa lub cząstki pomarańczy

Masło ucieram z cukrem pudrem i żółtkami, dosypuję mąkę i mieszam. Po wyrobieniu, ciasto owijam folią i wstawiam na godzinę do lodówki. Po godzinie cienko wałkuję (ok 5 mm) i piekę kwadrans w piekarniku nagrzanym do 190 stopni.
Masę kajmakową podgrzewam w kąpieli wodnej, przekładam do rondelka, dodaję do niej roztopioną także w kąpieli wodnej czekoladę z 3 łyżkami mleka. Dekoruję smażoną skórką pomarańczową lub tuż przed podaniem cząstkami pomarańczy oraz migdałami.

piątek, 12 marca 2010

Tarta z jabłkami


Ciasto:
150 g masła
90 g drobnego cukru
szczypta soli
2 żółtka
250 g mąki pszennej
1 łyżka wody

Dodatkowo:
mus jabłkowy
jabłka
cynamon

Wszystkie składniki łączę, nie zagniatając ciasta zbyt długo. Wylepiam formę do tarty i wstawiam do lodowki na pół godziny. Na ciasto wykladam mus jabłkowy, a jeśli nie mam gotowego przesmażam około pół kilograma obranych i pokrojonych jabłek z sokiem z połowy cytryny, 75 g cukru i ziarenkami z laski wanilii. Dolewam około 5 łyżek wody i duszę na małym ogniu około 20 minut. Piekarnik nagrzewam do 180 st. Jabłka wykładam na ciasto, posypuję cynamonem. Na to układam pokrojone w cieniutkie plasterki jabłka i posypuję łyżką cukru. Piekę około 50 minut.

niedziela, 21 lutego 2010

Pleśniak



Ciasto:
3,5 szklanki mąki pszennej, przesianej
1 kostka miękkiego masła
5 żółtek
pół szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy (zamiast kupować można zrobić samemu wrzucając do słoiczka z cukrem przekrojone laski wanilii )
2 łyżki śmietany
szczypta soli
3 łyżki kakao

Polewa:
5-6 łyżek mleka
4 łyżki masła roślinnego
1 szklanka cukru pudru
4 łyżki kakao

Piana:
5 białek jaj
szczypta soli
pół szklanki cukru pudru
1 budyń śmietankowy

Dodatki:
2 słoiki kwaśnego dżemu porzeczkowego

Piekarnik nagrzewam do temp. 160 st. Z podanych skladników zagniatam kruche ciasto i dzielę je na 3 części. Pierwsza biała ma być największa, bo będzie spodem, druga z domieszką kakao, a trzecia najmniejsza. Blachę smaruję, wykładam papierem do pieczenia i rozkładam pierwszą część ciasta. Dwie pozostałe chowam do lodówki. Na wyłożonym cieście rozkładam dżem, na to skubię ciemne ciasto rozrzucając je nierówno.
Białka ubijam na pianę, dodając szczyptę soli, powoli cukier puder, pod koniec ubijania budyń. Na orzechy rozkładam pianę. A na nią rozrzucam poskubaną część białego ciasta.
Piekę 40-45 minut. Po wystudzeniu ciasta, polewam wierzch gorącą polewą zrobioną z mleka, masła, cukru i kakao. Składniki gotuję chwilę, mieszając.