Pokazywanie postów oznaczonych etykietą desery. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą desery. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 24 czerwca 2012

Pudding wiśniowo-twarogowy

Na deser lub śniadanie.

300 g twarogowego serka śmietankowego
1 szkl. słodzonego mleka skondensowanego
1 łyżeczka esencji waniliowej
1 porcja zmiksowanych wiśni lub niskosłodzone konfitury wiśniowe
sok z połówki cytryny
kilka biszkoptów


Serek ubić mikserem na puszystą masę, dolać mleko, ubijać. Dodać wanilię i sok z cytryny.
Wstawić do lodówki na 2–3 godziny. Przed podaniem, w miseczkach ułożyć biszkopty, polać konfiturą lub zmiksowanymi wiśniami i na wierzch nakładać krem.

Czekoladowe krówki z pistacjami

Ekstremalnie czekoladowe, kremowe.

350 g ciemnej czekolady (dałam 300g)
400 g mleka skondensowanego słodzonego
30 g masła
szczypta soli 
150 g łuskanych pistacji (następnym razem dam więcej)

Wszystkie składniki podgrzewam do uzyskania jednolitej masy. Na końcu dodaję pistacje i mieszam. Przelewam do formy o wymiarach 16cmx16 cm, wyłożonej papierem, studzę i wkładam do lodówki. Po kilkunastu godzinach gotowe do jedzenia.
Przepis: Nigella Lawson z książki "Nigella expresowo".

piątek, 3 lutego 2012

Ananasy i banany w sosie czekoladowym


2 banany
5 plasterków ananasa
garść orzechów włoskich
garść migdałów
garść rodzynek
czekolada
cukier
100 ml śmietanki kremówki 30 proc.
1 łyżka masła
lody waniliowe (opcjonalnie)

Banany pokroić w plasterki. Przełożyć do miseczki. Ananasa pokroić w małe kawałki, przełożyć do miseczki. Orzechy i migdały posiekać. Posypać nimi owoce. Dodać rodzynki. 
Sos czekoladowy:  Tabliczkę czekolady rozpuścić w rondelku, w kąpieli wodnej. Dodać łyżkę masła. Wymieszać. Dodać śmietankę i dwie łyżeczki cukru. Wymieszać. Gorącym sosem polać deser. Przed polaniem czekoladą można dodać na wierzch kulkę lodów waniliowych.

Migdały rocher


Na ok. 15 sztuk
350 g migdałów w kształcie słupków
250 g czekolady mlecznej
cukier puder
syrop (30 g cukru +30 ml wody)

Migdały zwilżyć syropem i wymieszać, tak by były mokre, ale nie leżały w syropie. Posypać je odrobinę cukrem pudrem i wymieszać. Rozsypać na blachę i piec w temp. 160 st. C. aż będą chrupiące. Od czasu do czasu należy je przemieszać.
Połamaną czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, dodać do migdałów, dokładnie wymieszać, aż wszystkie będą pokryte. Przełożyć łyżeczką do papierowych foremek i odstawić do zastygnięcia.

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Tiramisu


30 dag podłużnych biszkoptów
500 g sera mascarpone
4 jajka w temp. pokojowej
8 łyżek drobnego cukru kryształu lub cukru pudru
2 łyżki kawy
50 ml likieru amaretto
2 łyżki ciemnego kakao

Kawę zaparzyć w niepełnych 2 szklankach wody, dodać likier i ostudzić.
Do żółtek wsypać 3/4 przygotowanego cukru i utrzeć mikserem na puszysty krem (ucierać przez minimum 15 minut). Dodać mascarpone i wymieszać łyżką. Do białek dodać szczyptę soli i ubić na bardzo sztywną pianę. Stopniowo wsypywać pozostały cukier cały czas ubijając. Ubijać jeszcze przez kolejne 3 minuty, a następnie połączyć z masą mascarpone. Połowę biszkoptów na moment zanurzać w kawie. Układać w naczyniach lub w jednym większym naczyniu szklanym lub formie żaroodpornej. Wyłożyć połowę kremu i posypać przez sitko połowę kakao. Ułożyć drugą warstwę powtarzając nasączanie biszkoptów i układanie kremu. Deser włożyć na co najmniej 5 godzin do lodówki. Przed podaniem posypać tiramisu resztą kakao. Deser podawać schłodzony. Przepis z Kwestii Smaku.

piątek, 9 kwietnia 2010

Krem do babeczek Gesslerowej

350 ml mleka
4 jaja
2 łyżki mąki ziemniaczanej
100 g cukru pudru
2 opak. cukru waniliowego

Do garnka wlać mleko, zagotować. Dodać cukier waniliowy. Mleko przelać do metalowej miski, którą należy ustawić na garnku z gotującą się wodą. Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem. Gdy masa zbieleje, dodać mąkę i wymieszać. Do mleka, ciągle mieszajc, dodać masę jajeczną. Kiedy zgęstnieje, zdjąć miskę z garnka i ubijać jeszcze około 3 minut.

czwartek, 18 lutego 2010

Pischinger mojej babci



1 puszka skondensowanego mleka słodzonego
2 łyżki kakao holenderskiego
1/2 kostki margaryny
1 opakowanie wafli (na 1 puszkę mleka)

Sposób na pischingera banalnie prosty. Puszkę mleka skondensowanego słodzonego w całości włożyć do wrzątku (nie otwierać !!!) i tak gotować półtorej godziny. W tym czasie dwie łyżki kakao holenderskiego (najlepiej tego z wiatrakiem) rozprowadzić niewielką ilością wody na jednorodną masę. Aby uniknąć grudek, najpierw do kubka wsypać kakao, potem dodawać malutkie porcje wody i cierpliwie, niespiesznie mieszać aż wszystki się rozpuści (ten sposób to gwarancja sukcesu). Po ugotowaniu mleka wyjąć je z wrzątku i poczekać aż wystygnie. Gdy będzie letnie, można puszkę otworzyć. Wyjąć ze środka gęstą masę i zmieszać dokładnie z margaryną i rozpuszczonym kakao. Następnie smarować cienko i równomiernie (dokładność wskazana zwłaszcza przy brzegu) wafle aż do ostatniego, którego już nie smarować (bo wszystko się zapaćka). Gotowy pischinger należy schować do lodówki czymś obciążony. Następnego dnia jest gotowy do jedzenia. Dla leniwych albo zabieganych - w sklepach jest już gotowa masa mleczna wygotowana półtorej albo i dwie godziny z zawartością kakao. Wystarczy ją wyjąć, podgrzewając zmieszać z margaryną i smarować wafle.

środa, 17 lutego 2010

Ananas


1 ananas świeży
4 łyżeczki cukru
garść liści mięty
jogurt grecki

Cukier zetrzeć dobrze z liśćmi mięty, mięty nie myć - bo będzie zbyt mokra masa. Dużego ananasa obrać - odkroić wierzch i spód, obkroić z boków dookoła skórę. Przekroić ananasa wzdłuż na krzyż. Odkroić włóknisty środek z każdej części. Pokroić kawałki na długie, wąskie plastry i poukładać na talerzu (w ostateczności mogą być osączone plastry ananasa puszki). Posypać cukrem startym z miętą. Na wierzch lub obok dodać gdzieniegdzie jogurtu greckiego. Przyozdobić listkiem mięty. Dla kontrastu można dodać na talerz kroplę grenadiny.