Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasta drożdżowe. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasta drożdżowe. Pokaż wszystkie posty
poniedziałek, 9 stycznia 2012
Bułeczki drożdżowe z wiśniami i cukrem
370 g mąki pszennej tortowej
50 g drobnego cukru
7 g (1 saszetka) suszonych drożdży instant lub 25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
100 ml letniego mleka
3 jajka
170 g miękkiego masła
Do miski przesiać mąkę, dodać cukier, drożdże, sól, mleko i jajka. Wymieszać składniki drewnianą łyżką lub mieszadłem miksera. Wyrabiać ręką przez 10 minut lub 5 minut za pomocą mieszadła a później haka miksera. Następnie dodawać miękkie masło, cały czas wyrabiając rękami (10 minut) lub miksując (5 minut). Na koniec otrzymamy gładkie i elastyczne ciasto, które nie będzie się kleiło do ręki, ale będzie dość rzadkie. Ciasto umieścić w misce i przykryć ściereczką. Odstawić do wyrośnięcia (podwojenia objętości) w ciepłe miejsce bez przeciągów, na 1 godzinę. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na posypanej mąką tortownicy, obsypać je jeszcze mąką, tak aby uformować kulę. Podzielić ją na 12 równych części. Uformować 12 kulek i ułożyć je w odstępach minimum 5 cm na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ja do środka wkładałam jeszcze wiśnie bez pestek. Odstawić na 1/2 godziny do podrośnięcia. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać grubym cukrem kryształem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 20 - 25 minut, aż wierzch bułeczek będzie miał złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Przepis z Kwestii Smaku.
poniedziałek, 1 sierpnia 2011
Bułeczki drożdżowe
500 g mąki
30 g drożdży
1 szklanka mleka
120 g masła
4 łyżki cukru
1 jajko
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
Drożdże ucieram z łyżką cukru i odrobiną ciepłego mleka. Odstawiam w ciepłe miejsce, niech rosną. Pozostałe mleko gotuję z resztą cukru i masłem. Wsypuję mąkę i sól do miski, dodaję roztrzepane jajko, oliwę, przestudzone mleko z masłem i cukrem, mieszam. Odstawiam pod przykryciem na 10 min. Wyrabiam mikserem. Gdy ciasto będzie błyszczące i zacznie łatwo odchodzić od ręki, kończę wyrabianie, odstawiam do wyrośnięcia na 30-40 min. Gdy podwoi swoją objętość, zagniatam je i dzielę na małe, równe kulki. Układam je luźno obok siebie w okrągłej tortownicy posmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Czekam aż urosną. Wierzch smaruję odrobiną żółtka. Wstawiam bułeczki do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piekę, aż się zrumienią. Przepis Agnieszki Kręglickiej. Bułeczki są łatwe i pyszne.
Jagodzianki
2 łyżeczki suchych drożdży instant
2 łyżki ciepłej wody
500 g mąki pszennej
50 g cukru
szczypta soli
5 jajek
350 g niesolonego masła, bardzo miękkiego
Nadzienie:
około 150 - 200 g jagód (16 płaskich łyżek stołowych)
około 1/4 szklanki cukru pudru
1 roztrzepane jajko na glazurę
Lukier:
2 łyżki ciepłej wody
500 g mąki pszennej
50 g cukru
szczypta soli
5 jajek
350 g niesolonego masła, bardzo miękkiego
Nadzienie:
około 150 - 200 g jagód (16 płaskich łyżek stołowych)
około 1/4 szklanki cukru pudru
1 roztrzepane jajko na glazurę
Lukier:
1 szklanka cukru pudru
około 5 - 6 łyżek wody
Przygotowanie
około 5 - 6 łyżek wody
Przygotowanie
Drożdże wymieszać z ciepłą wodą, przykryć i odstawić na 10 - 15 minut (po tym czasie powinny się spienić, jeśli nic się nie dzieje, należy powtórzyć z innymi drożdżami). Do dużej miski przesiać mąkę, dodać rozpuszczone w wodzie drożdże, cukier, sól i 3 jajka. Składniki mieszać drewnianą łyżką, aż się połączą. Stopniowo dodawać pozostałe 2 jajka, wyrabiając ciasto ręką. Wyrabiać przez około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Ciasto jest gotowe gdy przykleja się do boków i dna miski. Będzie miało rzadką konsystencję - nie trzeba dodawać więcej mąki! Można też wyrabiać mikserem, najpierw na wolnych obrotach, później zwiększyć do średnich.
Stopniowo dodawać masło, po dwie łyżki, mieszając lub miksując. Szybko dodawać kolejne 2 łyżki masła, jak tylko poprzednie zmiesza się z ciastem. Miskę przykryć przeźroczystą folią i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów, do czasu aż podwoi swoją objętość, na około 1 i 1/2 do 2 godzin. Uderzyć pięścią w ciasto, ponownie przykryć i wstawić do lodówki na całą noc.
Ciasto rozwałkować na placek gruby na 1 cm, na lekko posypanej mąką powierzchni. Pokroić na kwadraty o boku około 6 - 7 cm. Każdy kwadrat delikatnie rozpłaszczyć palcami, nakładać po 1 płaskiej łyżce jagód, oprószyć szczyptą cukru pudru. Składając wszystkie rogi ciasta do środka, bardzo dokładnie zlepiać boki tworząc kształt koperty. Odwrócić na drugą stronę i układać łączeniem do spodu, w odległości około 2 - 3 cm od siebie, na blasze (lub blachach) wyłożonej papierem do pieczenia. Luźno przykryć folią i odstawić do wyrośnięcia na około 1 i 1/2 godziny.
Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Jagodzianki posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec na złoty kolor przez około 15 - 18 minut. Drugą partię jagodzianek, z drugiej blachy, w dobrze nagrzanym już piekarniku należy piec krócej, przez około 13 - 15 minut. Studzić na blaszce ustawionej na metalowej kratce.
Przygotować lukier: cukier puder przesiać na płaski talerz i stopniowo dodając wodę, mieszać, aż powstanie gęsty lukier. Posmarować wierzch jagodzianek.
Z przepisu wychodzi ok. 16 bułek. Przepis z Kwestii Smaku.
czwartek, 17 marca 2011
Rogaliki zatapiane z nutellą
2,5 szklanki mąki pszennej + pół szklanki do podsypywania
2 jajka
1/3 szklanki mleka
2 łyżki kwaśnej śmietany
120 g masła, roztopionego
1/4 szklanki cukru ( ja użyłam waniliowego domowej roboty )
20 g drożdży świeżych lub 7 g drożdży suchych
twarda lub bardzo gęsta konfitura do nadziewania (rzadka się nie nadaje) lub nutella
jajko roztrzepane z łyżką mleka do posmarowania
Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżych najpierw zrobić rozczyn). Wsypać do miski i dodać jajka, mleko, śmietanę, masło i cukry. Wyrobić hakiem do ciasta drożdżowego lub ręcznie. Ciasto będzie się kleiło, ale starać się nie dosypywać mąki na tym etapie. Ciasto wyjąć z misy, obsypując delikatnie mąką uformować z niego kulę. Kulę owinąć bawełnianą lub lnianą ściereczką i zatopić w garnku z zimną wodą (woda powinna przykryć ciasto).
Gdy ciasto wypłynie wyjąć na stolnicę posypaną mąką, ponownie wyrobić, podsypując mąką.
Moje ciasto wypłynęło po około 40 minutach, ale u autorki po około 2,5 godz.
Ciasto podzielić na 4 części. Każdą z nich rozwałkować, tworząc koło o średnicy około 28 cm, podzielić na 8 trójkątów. U podstawy trójkąta kłaść trochę nadzienia (około pół łyżeczki, nie za dużo, bo wycieknie) i zwijać od podstawy formując rogaliki. Rogaliki układać na blaszce wysmarowanej masłem, odłożyć do wyrośniecia na 20 - 30 minut w ciepłe miejsce, przykryte lnianą ściereczką. Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem (ja tym razem nie smarowałam).
Piec w temperaturze 180ºC przez około 15 minut lub do zezłocenia. Po upieczeniu oprószyć pudrem i podawać. Przepis z blogu Moje wypieki z moimi zmianami. Z przepisu wychodzi około 35 rogalików. Są lekko słodkie, miękkie w środku, chrupiące na zewnątrz i długo świeże.
sobota, 5 marca 2011
Rogaliki staropolskie z różą
1 kg mąki
50 g drożdży
100 g cukru
1/2 litra mleka
3 jajka
80 g masła
1 łyżeczka soli
1 jajko do smarowania
konfitura np.z płatków róży
Drożdże wymieszać z 1/2 szklanki mleka, 1 szklanką mąki i 1 łyżką cukru. Zrobić rozczyn i odstawić na kilka minut. Jajka ubić z cukrem, pod koniec ubijania dodać sól, następnie połączyć z rozczynem. Wsypać resztę mąki i wyrobić gładkie ciasto - stopniowo dolewając mleko. Do wyrobionego ciasta dodać roztopione masło. Wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania.
Wyrośnięte ciasto podzielić na porcje, każdą rozwałkować, nałożyć konfiturę i zwijać rogale. Odstawić do wyrastania, pozostawiając między nimi spore odległości bo rosną.
Piekarnik nagrzać do 200 st C. Rogale posmarować rozbełtanym jajkiem i piec około 15 minut. Robiłam z połowy porcji i wyszło mi 30 dużych rogalików. Przepis z White plate.
czwartek, 27 stycznia 2011
Ciasto drożdżowe z pyszną kruszonką
Składniki na zaczyn:
4 łyżeczki suchych drożdży (16 g) lub 32 g drożdży świeżych
1/2 szklanki letniego mleka
1/2 szklanki mąki pszennej
1/4 łyżeczki cukru
Na ciasto:
1/2 szklanki letniego mleka
1/2 szklanki cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub kilka kropel aromatu waniliowego
otarta skórka z połowy cytryny
szczypta soli
1/4 kostki rozpuszczonego masła (250 g)
1 jajko
1 żółtko
2 i 3/4 szklanki mąki pszennej
śliwki węgierki, około 1 kilograma
Na kruszonkę:
180 g mąki pszennej
100 g cukru
cukier waniliowy - 16 g
pół kostki roztopionego masła
1/4 łyżeczki cynamonu
Przygotować zaczyn. Do dużego naczynia wlać mleko i dodać drożdże. Dodać mąkę, cukier i wymieszać. Przykryć i zostawić do podwojenia objętości. Po tym czasie dodać pozostałe składniki i wyrobić. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Przykryć i zostawić do wyrośnięcia na około godzinę czasu, aż podwoi objętość.
W międzyczasie przygotować kruszonkę. Mąkę wymieszać z cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem, zalać gorącym i roztopionym masłem. Dobrze połączyć i zrobić kruszonkę.
Dużą blachę o wymiarach 40 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na nią wyrośnięte ciasto. Ułożyć obok siebie połówki śliwek (stroną rozciętą do góry), posypać kruszonką i odstawić jeszcze do wyrośnięcia na pół godziny.
Piec w temperaturze 180°C przez około 45 minut, aż kruszonka lekko się zarumieni, do tzw. suchego patyczka. Przepis z bloga Moje wypieki.
Ja piekłam w tortownicy o śr. 23 cm z połowy porcji.
Subskrybuj:
Posty (Atom)