Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pierogi. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pierogi. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 3 lipca 2011

Pierogi z jagodami



Ciasto:
2 szklanki mąki
szczypta soli
1 łyżeczka masła lub oleju
1 jajko
kosteczka (1cm³) świeżych drożdży lub 1/3 łyżeczki suchych - Dodatek drożdży jest opcjonalny i można z niego zrezygnować. W takim wypadku do ciasta należy dodać 1 szklankę (zamiast 3/4 szklanki) gorącej wody. Jeśli używasz drożdży, nie przekraczaj ilości podanej w przepisie.
1/4 szklanki ciepłej wody 3/4 szklanki gorącej wody

Nadzienie:
około 150 g jagód (świeżych lub mrożonych), 1 łyżka mąki

Świeże jagody szybko opłukać, osuszyć na papierowych ręcznikach, rozłożyć na tacce i oprószyć 1 łyżką mąki. Mrożone jagody wyjąć z zamrażarki przed samym lepieniem pierogów (pierożki łatwiej się lepi z zamrożonymi owocami). Mąkę przesiewam na stolnicę lub do miski, dodaję sól, masło lub olej, jajko oraz rozpuszczone w ciepłej wodzie drożdże. Mieszam i stopniowo dodaję gorącą wodę, w razie potrzeby trochę więcej mąki. Wyrabiam ciasto, aż będzie miękkie i elastyczne, przez około 5 minut. Wałkuję i wycinam kółka. Nakładam po małej łyżeczce jagód, zlepiam brzegi. Pierogi wrzucam na wrzącą, lekko osoloną wodę i gotuję do miękkości, przez około 2 minuty, od czasu ponownego zagotowania się wody. Podaję polane jogurtem greckim wymieszanym z cukrem. Źródło: Kwestia smaku.

sobota, 17 kwietnia 2010

Moje pierwsze pierogi ruskie





Ciasto:
2 szklanki mąki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka stopionego masła lub oleju
1 jajko
około 1 szklanki ciepłej wody

Farsz:
500 g ziemniaków jesiennych
250 g twarogu
2 średnie cebule, drobno posiekana
sól, pieprz

Ugotowane ziemniaki studzę i razem z twarogiem przeciskam przez praskę. Można też zmielić. Na oliwie podsmażam cebulkę. Mieszam z ziemniakami i serem. Farsz doprawiam solą i pieprzem. Mąkę przesiewam, robię wgłębienie na środku. Dodaję sól, masło lub olej i jajko. Stopniowo dodając ciepłą wodę wyrabiam ciasto, zagarniając mąkę do środka wgłębienia. Ciasto wyrabiam tak długo, aż będzie miękkie, mniej więcej około 5 - 10 minut. Przykrywam ściereczką. Ciasto dzielę na 2 części, wałkuję na placki. Szklanką wycinam kółka, na środek nakładam farsz i składam na pół. Brzegi zlepiam. Gotuję do miękkości, przez około 3 - 5 minut.